49 eenigd waren zij niet vermogend om ecne vloot in zee te brengen, sterker dan die der Republiek. De Engelschen en de Hollanders vochtenals natiën die gewoon zijn zich de heerschappij over de zeeën te betwisten. Die zeestrijd de slag van Solefjay genaamdduurde een geheelen dag. De Ruijter, die den strijd begon, viel bet Engelsche admi raalschip aan, waarop de hertog van York was, de broe der des Konings de eer van dit bijzonder gevecht bleef aan De Ruijter: de hertog van York was genoodzaakt zijn schip te verlaten en kwam den Hollandschen vlootvoogd niet meer onder de oogen. De dertig Fransche oorlogschepen namen weinig deel aan het gevecht; en de strijd had ten gevolge, dat de Hollandsche kusten beveiligd bleven tegen eene landing. Na dien zeeslag bragt De Ruijter de Ooslindische koop vaardijvloot Texel binnen in weerwil van de vrees en tegen spraak zijner landgenootenzoo verdedigde en verrijkte bij zijn vaderland aan de eene zijde, terwijl het aan de andere zijde op het punt was van te vergaan. Zelfs de zeehandel der Hollanders hield zich staandeop de Indische zeeën zag men hunne vlag alleen. Eens zeide een Fransche Consul aan den Koning van Perzië, dat Lodewijk XIV bijna geheel Hol land veroverd had: »Hoe kan dat mogelijk zijn," hernam de Perzische vorst, »in de haven van Ormus zijn altijd twintig Hollandsche schepen, tegen één Fransch?" De Prins van Oranje beloonde intusschen de lofwaardige eerzucht van een goed vaderlander te zijn; om de vrijheid des lands te schragen, bood bij de inkomsten zijner waar digheden en alle zijne goederen den Staat aan; alle toegangen waardoor de Franschen tot hel overige gedeelte des lands konden doordringen, maakte hij door hel water ongenaakbaar. In stilte en snel onderbandelende, wekte hij den Keizer, Duüschlandde Spaansche regering en den landvoogd der Spaanschc Nederlanden uit hunne werkeloosheid op: zelfs En geland deed hij tot den vrede neigen. In één woord, in Mei was de Koning Holland binnengetrokkenen in Julij begon Europa zich reeds legen hem te verbinden. 4

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 125