50 Monterey, de landvoogd der Spaansche Nederlanden, deed in het geheim eenige regimenten oprukken tot bijstand der Vereenigde Provinciënde regeringsraad van Keizer Leopold zond Montecuculi af, aan het hoofd van bijna twintig dui zend man; de Keurvorst van Brandenburg die vijf en twin tig duizend man aanvoerde, stelde zich in beweging. Toen verliet de Koning zijn leger. In een verdronken land viel niets meer te veroverenhet behouden van de veroverde gewesten werd moeijelijkLodewijk. wilde over winningen die zeker waren; en hij verbeurde zijn roemom dat hij dien niet wilde koopen door onvermoeide inspannin gen. Tevreden met in twee maanden lijds zoo vele steden genomen te hebben keerde hijin het midden van den zo mernaar St. Germain terug; en aan Turenne en Luxembourg de taak overlatende om den oorlog ten einde te brengen, genoot hij zijn zegepraal. Men rigtte gedenkteekenen voor zijne verovering opop het oogenblik dat de Europesclie mogendheden werkzaam waren om ze hem te ontrukken." Ziedaar wat Voltaire in het I0e hoofdstuk van zijn Siècle de Louis XIV, over den inval van 1672 schrijft; in het volgende hoofdstuk van hetzelfde werk wordt nog melding gemaakt van Luxembourg's poging om, geheel op het einde van 1672, over het ijs in Holland door te dringen. «Eindelijk kwam de winter; het ijs bedekte de Hollandsche onderwaterzettingen. Luxembourg die in Utrecht bevelheb ber was, voerde den oorlog op ecne wijze, die den Fran- schcn vreemd was, en bragt Holland meer in gevaar dat) het ooit te voren was geweest. Op eenen nacht vereenigt hij bijna twaalf duizend man voetvolk, uit de naburige bezettingen getrokken. Hunne schoenen worden van ijssporen voorzien. Hij stelt zich aan hun hoofd en trekt, over het ijs, naar den kant van Leijden en van 's Gravenhage. De dooi valt in, en s Gravenhof

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 126