52 het geheel opgeven van de voorgenomene verovering van Holland, »Te vergeefs trachtte de Prins van Condé door te drin gen tot in het hart van het door water omgeven Hol land (1). Turenne vermogt noch de vereeniging van Mon- tecuculi en van den Prins van Oranje te verhinderen noch den Prins van Oranje te beletten Bonn intenemen. DeMun- slersche Bisschopdie den ondergang der Staten Generaal had gezworen werd in zijn eigen land door de Hollanders aangevallen. Het Britsche Parlement dwong zijn Koning om ernstig in vredes-onderhandelingen te tredenen niet langer het gehuurde werktuig te zijn van Frankrijk's groot heid. Toen werd men genoodzaakt de drie Iloliandsche pro vinciën te ontruimen met, evenveel spoed als men ze ver overd had. Het was echter niet zonder ze eerst gebrand schat te hebbende Intendant Robert haaldeuit de enkele provincie Utrechtin één jaar lijds zestien honderd acht en zestig duizend gulden. Men was zoo gehaast om een land te ontruimen dat zoo snel veroverd wasdat acht en twintig duizend krijgsgevangene Hollanders vrij gegeven wer den voor den prijs van één kroon voor ieder soldaat. De zege boog bij de Porte Saint- Denis en de andere gedenkteekenen van de verovering waren te naauwernood voltooid toen de verove ring reeds weer opgegeven was. Bij dezen inval hadden de Hollanders den roem, van de heerschappij over de zeeën te betwisten, en de behendigheid om, te lande, het tooneel des oorlogs builen hun eigen grondgebied over te brengen. Europa oordeelde dat Lodewijk XIV zichmet te veel overhaasting en hoogmoedte goed had gedaan op de schittering van cene voorbijgaande zege; de vrucht van die onderneming was voor hem een bloedigen oorlog te moeten volhouden tegen Spanje, het Keizerrijk en Holland ver- eenigd; verlaten te worden door Engeland, en eindelijk door (lj Dit doelL op Co^dé's vruchtelooze poging, in 1673 om Muiden te bemag- tigen en daar de Hollandsche waterlinie tc doorbreken.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 128