55 ling dier gebeurtenissen altijd gemakkelijk te volgen en te begrijpen die voorstelling is eenvoudig helder bepaald vrij van alle gezwollenheid en overdrijving; zij is waar, wanneer hij zich ten minste ecnige moeite heeft willen ge ven om de waarheid te zoeken, of haar niet, opzettelijk, verwringt en verdraait ten gunste van zijne partijdige in- zigten of bijzondere belangen. Daar, waar Voltaire in zijne schriften van de waarheid afwijkt is dit gebrek aan studie, of gebrek aan eerlijkheid; maar nooit gebrek aan begrip. Voltaire had geen hart voor het groote en verhevene in den mensch maar juist daarom omdat hij zoo geheel het tegenovergestelde was van een geestdrijver, moet men te meer waarde hechten aan die dadendie hij groot en ver heven noemt. Zijn scherp en bijtend vernuft, zijn twijfel aan de zedelijke grootheid van den mensch, zijn zóó ge woon overal de leemten, het gebrekkige, het slechte opte- sporen dat daar waar hij niet spot of aanrandt men ook zeker kan zijn dat er geene slof toe is dat daar waar hij lof toezwaait aan geestkracht en heldendeugd men ook de overtuiging moet hebben dat die lof ten volle verdiend is. De onwrikbare standvastigheid van een Wil lem III, en de Republikeinsche deugden, toen door de Regenten van Amsterdam ten toon gespreidzijn zoo grootsch en buitengewoon geweest, dat zij zelfs indruk hebben gemaakt op een gemoed dat zoo weinig voor het gevoel dier deugden vatbaar was, als het gemoed van Voltaire. Voltaire was een vleijer van Frankrijk's Koningen; ten minste, hij was dit toen hij zijn Siècle de Louis XIV schreef: hij is een blinde bewonderaar van dien vorst geweest, wiens grootheid en roem hij bewierookt, en wien hij een lof toezwaait, die door het oordeel der onpartijdige nakome lingschap niet is bekrachtigd geworden. Evenwel zou het onbillijk zijn den Franschen schrijver die vleitaal als eene erge misdaad ten laste te leggen want hij volgde, hierin

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 131