03 schouwen mogt maar in het bijzonder voor den krijgsman die zich het edel. eenig werktuig er van mogt achten, dat onze nationale roem toenzelfs lot in het hart van on zen edelmoedigen vijandzoo zigtbaar een diepen indruk maakte. Na den afloop der capitulatie hadden er nog andere too- neclen plaats die op eene waarlijk aandoenlijke wijze op die loyale erkentenis des vijands het zegel drukten; het was de daarop onmiddellijk volgende verbroedering tusschen de sol daten der belegering en die der bezetting de strijders, die weinige uren te voren elkander nog moord en vernieling toebraaklen omarmden zich thans op het plein der over wonnen vestterwijl onder vrolijk gewals en kluchtige ver tooningen van allerlei aard van weerszijde, de hartelijkste broederschap gesloten werd gepaard met menigen vrolijken uitroep onzer gewezen vijanden, zoo als: Hè bienmes bravesembrassons nous, la farce esl finie enz. En menig Fransch officier drong in die oogenblikken zelfs tot in de casematten om de onzen op te zoeken en liefde rijk hulp en verkwikking aan te bieden. Iloe het zijde bezetting werd naar de regels van het krijgsgebruik ontwapend en krijgsgevangen tusschen de Fran sch e bajonetten weggevoerd (de officieren echter bleven eer vol in het bezit van hun zijdgeweer.) Dat heenleiden in de Fransche krijgsgevangenschap had echter mede iets eigenaardigs, dat zeker ook niet ligt in vroegere krijgsgeschiedenissen zal aangetroffen worden het was niets anders dan een broederlijk geleide naar gastvrije streken, terwijl onze bupscbe geleiders gedurende de tien marschdagcn van de Citadel naar St. Omer en andere Fran sche vestingen ons steeds de gulharligste beleefdheden be wezendikwijls hun voorraad van versnaperingen op den marsch met ons deelendeja, zelfs na onzen inmarsch bin nen de stad Yperenons aldaar de eer bewijzende eencr kameradelijke soireewaarop de fijnste wijnen en andere

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 139