83 Een man van bij de negentig, met een uitgedroogd, perka menten vel, hetwelk behalve dat hel diepe oogkassen be kleedt, tevens over een zeer lang neusbeen getrokken is. Hij draagt een bruin pruikje van zijn vader afkomstig, dat met een sierlijk omkrullenden rand tot in zijn nek en over zijne ooren hangt; verder is bij in het zwart gekleed en heeft hij eene korte broek aan met zilveren kniegespen benevens lage schoenen met idem. In het jaar 86, toen de Pruissen »in het land kwamen,'1'' was hij al aan de kerk verbonden als lidmaat en beambte. Hij is sinds dien lijd van den rang van jongen in hel slovenhok"1' opgeklommen tot dien van stoe- lenzetler, of liever plaatsaanwijzer voor de Staten-en Kanun niken bank. Hij gevoelt dan ook volkomen zijne waardeen achtbaarheid en wees verzekerd dat hij geen stoel, veel min der eene stoof zal aangeven al werd het hem door den kos ter zeiven bevolen. Hij acht zich onmisbaar voor de Heeren der Staten en Kanunniken bank. Als de voorzang afgeloo- pen is en er dus niemand meer om eene plaats zal komen zet hij een zwart kalotje op en haalt van achter een pilaar in het voorportaaltje van beide banken een stoel met een groen kussen te voorschijnbenevens eene stoof. Daarna zet hij zich en blijft steeds in dezelfde houding zitten, ge heel in zich zeiven gekeerd en overpeinzende of de Gods dienst eigentlijk niet beslaat om kerken noodig te hebben en de kerken om sloelenzetlers kostersorganisten en pre dikanten te onderhouden Wij zullen hem in zijne overpeinzingen laten en met ons instrument het gaan bezien. Het is tien minuten voor den voorzang; er is dus nog niemand aanwezig. Wij willen van de gelegenheid gebruik maken om de plaats zelve naauwkeurig op te nemen. Het ge- heele orgel bestaat uit eene hooge vierkante houten kast, aan de kerkzijde met allerlei vergulde muzijkinstrumenten en allerlei vergulde engeltjes versierd. Aan die zijde verbergt een rondloopend beschot het onder- 6* ORGEL

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 159