86 staatkundige partijen voor, die den tijd waarnemen, waarop één harer onderdrukt wordt, om hel hoofd op te steken en zorg en onrust te wekken bij het bestuur des lands. De bewegingen der staatkundige partijen geeft dikwijls niet veel meer dan de beweging dezer smalle houtente weten wind: doch de eerste harmoniëren bijna nooit en schreeuwen doorgaans eenige toonen te hoog1', terwijl de nederige hou ten eene liefderijke melodie helpen voortbrengen. De menschelijke automaat die hier staat om beurtelings te zakken en te rijzen, is dezelfde die heden morgen het briefje bij den organist bragt. Hij is de afstammeling van Fransche réfugiés uit hel laatst der 17e eeuw. Sinds dien tijd is de familie in armoede vervallen, die bij ieder geslacht grooler werd zoodat gezegde orgeltrapper barbier was. Met de gladheid der straten in een der laatste winters brak hij den arm hij moest dus het barbierswerk laten varen. Zijne vrouw heeft toen dat handwerk opgevat en scheert nu vrij goed, nadat de eerste kalanten er aan gewaagd waren. De man echter heeft op eene andere wijze in het onderhoud des gezins moeten voorzien; hij kleurt nu prenten en land kaarten op eene steendrukkerij, en is tevens orgel'rapper en bedeelde zijner gemeente. Niettegenstaande zijne armoede, boezemt hij u toch ver trouwen deelneming en eerbied tegelijk in. Hij heeft een bleek, aschgraauw gezigt, met harde haren van iets donker der kleur, die in natte gleuven de sporen van den kam vertoo- nen. Een versleten groene jas, a la Napoleon, (het offer van een edelmoedigen lion uit deze stad aan de ware ar moede); een ligt grijs broekje, benevens een van die hoeden, die onze vaders droegen toen zij studeerden ziet daar alles wat hij van kleederen bezit. Een paar ongesteven boordjes valt langs eene versleten zijden das neder en's mans hemd, netjes geschikt, speelt de rol van overhemd; maar alles is proper en helder en zonder vuil of stof, zoodat men het hem kan aanzien, dat hij betere dagen gekend heeft, als hij daar ter neder zit op drie oude Bijbels en eene voc-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 162