96 schcn een Russisch kolonel van de infanterie en een Engelsch kapitein van hetzelfde wapen die voor anderhalf jaar vij andig tegenover elkander hadden gestaan bij het roem rijke beleg van Sebaslopol. De Rus was een Koerlan- der, en nu kon ik mij ook zijn eenigzins vreemd Duitsch accent verklaren. Dat ik die gelegenheid niet ongebruikt zou laten voorbijgaan om veel van die bijzonderheden op te doen die men nooit in de boeken leest en alleen van oog getuigen vernemen kan, spreekt wel van zelf, en bet duurde dan ook niet lang of wij zaten in een druk gesprek over dat merkwaardig oorlogsfeit, waarover beide met waar genot schenen uitteweiden. Vele kleine bijzonderheden lee- kendc ik op het oogenblik zelf aan, en toen ik 'savonds in bet Goldnen Kreuz in Regensburg was aangekomen, ging ik niet te bed voor dat ik eerst al wat ik mij van ons dis cours herinnerde, op papier had gebragt. Ik geef het hier weer, zoo als ik het toen heb opgeschreven. Het spreekt van zelf, dat de beide, zoo toevallig met elk ander in aanraking gekomen vroegere vijanden, die zoowel wakkere soldaten als fijn beschaafde mannen bleken te zijn, elkander wederkeerig de eer gaven, die hun met zooveel regt toekwam, en hoewel ik niet onopgemerkt kon laten, dat zij in den beginne niet geheel en al vrij waren van de antipa thie, die tusschen de Russen en de Engelschen in onze da gen zoo sterk spreekt, verdween dat gevoel spoedig geheel en al toen ons onderhoud eenigen tijd geduurd had. Het gesprek viel op de ellendedie de beide partijen vooral de Russen, in de laatste dagen van het beleg geleden hadden. »Is het waar," vroeg ik den kolonel, swat men leest van de ontzettende verliezen binnen Sebaslopol Men zegt dat de verdedigers in den laatsten tijd dagelijks 1000 man verloren Het was op het allerlaatst meer dan dat," antwoordde hij; ïik hen toevallig eenige dagen voor de laatste bestorming in de gelegenheid geweest, hel naauwkeurig te weten te ko-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 172