99 lïieene man bij ons le lande dikwijls aan den sterken drank is overgegeven maar wat men gepraat heeft van systema tische opwinding der troepen door brandewijnwieeenig- zins ondervinding van den oorlog heeft, zal wel begrijpen, dat dit een onzinnig denkbeeld zou wezen hetwelk in hel hoofd van een courantier kan opkomen maar niet in dat van een degelijk bevelhebber. Wat in 't algemeen bet mis bruik van spirilualia aangaat, in welk leger vindt men dat nieten dan nog wel onder zulke omstandigheden als waar in onze manschappen toen waren Vraag het onzen Lm gel sch- man maar eens, hoe het bij de geallieerden gesteld was." sLaten we daar liever over zwijgen," antwoordde deze, hel hoofd schuddende, «onze gallant fellows zijn over 't al gemeen geen afschaffers, en meer dan eens ben ik in de gelegenheid geweest om op te merken hoe dat misbruik op den duur de ruïne van een leger moet worden. Daar is dan trouwens ook genoeg over geroepen, en in de newspa pers nog wel meer dan waar of noodig was. Maar zoo gaal het bij ons: het. verkeerde wordt in Engeland niet adeen opgemerkt en, zoo als ook goed is, veroordeeld, maar onze publicisten zijn niet tevreden voor dat zij het door de ge- heele wereld hebben uitgetrompet en rondgebazuind. Als men hunne berigten en te gelijk sommige van de Franschert leest dan zou men bijna gelooven, dat de beroemde French- English alliance zich in het kamp voor Sebastoppl openbaarde als de zusterlijke vereeniging van de gepersonificeerde ma tigheid en dito dronkenschap. Wees verzekerd dat de pe dis verves aan den linkervleugel niet minder nadeel aan de constitutie van den soldaat gedaan hebben dan de rum op den regter. Hoe het zij ofschoon ik zelf volstrekt geen teato- laller ben beschouw ik de onmatigheid in het drinken als cene pest in den oorlog, want niet alleen de gezonden, maar vooral de geblesseerden lijden er vreesselijk door. Men weet het in hel publiek niet, maar ik kan het u verzekeren, dat bij de Franschen van de zes honderd geampuleerden er vijf honderd bezweken, en ik schrijf dat niet alleen toe aan

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 175