103 moeite, zei ons, dat Miss Nightingale le huis was, en diende ons aan. Wij vonden haar in een vrij net kamertje in een houten huisje, dat het uitzigl had over de Zwarte Zee, en door de graauwe torens van het kasteel van Balaklava werd overschaduwd. Zij had toen juist de koorts gehad zag er bleek en eenigzins verzwakt uit dat door hare zwarte kleeding misschien nog meer in het oog viel. Hier en daar waren vellen wit papier op de wanden geplakt, om eene soort van behangsel te maken over de ruwe plankende tafel, die voor haar stond, was met brieven en allerlei andere zaken over dekt. Zij had de hospitaalhulten van het 14"de bezocht, wier inrigting zij zeer roemde en was terstond in druk gesprek met den dokter, wicn zij kussens aanbood voor het groote hospitaalwaaraan hij geattacheerd was. «Een van de redenen van mijn bezoek bij Miss Nightingale was, haar te vragen waar wij schoolboeken konden krijgen voor ons regiment zij beloofde, mij daaraan te zullen helpen, en werkelijk kreeg ik ook later eene groote menigte schrijf boeken van haar en een aantal nummers van den British Workman''' (1) die met den bijbel als leesboeken gebruikt werden. Wij namen afscheid van haar zeer voldaan over onze ontvangsten toen ik haar later nog eens bezochtzag zij er veel beter uit en was geheel hersteld en welvarend. «'tMoet eene weldoende verschijning geweest zijn," her vatte de Russische kolonel, »te midden van die ellende en dien dagelijkschen jammerdikwijls heb ik Engelschc krijgs gevangenen van haar hooren spreken. Zelf heb ik er meer dan eens voorbeelden van gezienwat de geestkracht en de menschenliefde van eene vrouw vermagals wij te mid den van het ruwe oorlogshandwerk aan honderde zaken te denken hebbendie ons hart aftrekken van de treurigheid om ons heen. In Sewaslopol mogten geene vrouwen zijn en toch zijn er eene menigte of in stilte geblevenöf later li) Jïon der vele Engelsch maandschriften voor het volk,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 179