iöi teruggekomen, die door het verschrikkelijkste bombardement zich niet lieten afschrikken om hunne mannen of andere betrekkingen te verzorgen en op te passen. Eene vrouw heeft geweldig veel moed, dat heb ik daar meer dan eens gezien op het laatst heeft men ze dan ook niet verder gehinderd en liet men ze blijven." »In oiis kamp, hernam de Engelschman waren behalve Miss Nightingale en hare ziekenoppassiers nog verscheidene vrouwen en zelfs aanzienlijke dames. Zoo zag ik Mrs. Du- berly de vrouw van een officier van de kavallerie die lang in Turkije en de Krim geweest is, en er ook later, als ik mij niet bedrieg, een boek over geschreven heeft, meer dan eens met haren vilten hoed op het hoofd en in eene geelgraauwe amazone gekleed langs het front rijden om het bombardement aan te zienen later op het slagveld te mid den der verschrikkelijkste tooneelen, waar zij hulp en raad gaf. De gravin van Errol die ik vroeger in Amerika ge kend had was ook in Turkije met haren echtgenoot dien zij oppaslte toen hij bij de Alma geblesseerd werd. Zij was was zeer beminden deed ontzagchelijk veel goed aan de zieken en gewonden. Gevaar ontzag ze niet en was zelfs gewapend als het noodig was. Zoo heb ik nog verscheidene officiersvrouwen gekendwaarvan er ook eene door een bomscherf aan den voet gekwetst werd. Het was voor die arme schepseltjes een bange tijd als hun man tot zijne vier en twintig uren loopgraaf" gekommandeerd was, en in dien tusschentijd menig officier bebloed en stervend achter uit gebragt werd die zij in de verte natuurlijk niet konden kennen." "Overigens, uit nieuwsgierigheid kwamen er weinig bij ons kijken," vervolgde de Engelschman, «en 't was dan ook alles behalve een pleizier. In Balaklava waren er nog verscheidene, die zich geloof ik, nooit veel verder gewaagd hebben." Daar in Balaklava moet het er naar hetgeen wij daar van te lezen kregen, al wonderlijk uitgezien hebben," zet

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 180