121 »'t Komt al veel," hervatte de Rus, i omdat de rekruten in 't eerst nog geen denkbeeld van t gevaar hebben} maar als men dat eens goed heeft ingezien, dan behoort er een weinig oefening toe, om er kalm in te blijven staan. Ge durende de bombardementen hadden we zoo als ik straks zei, altijd een man op 't banket staan, om te waarschuwen voor de bommen en granaten. Dat waseene soort van eer post, maar die veel menschen kostte, hoewel er natuurlijk eene menigte anderen door gespaard werden die geen tijd hadden om op die aanvliegende ruziemakers te letten. Zoo'n man op den uitkijk had het druk wanneer het vuur hevig werddat verzeker ik udaar hij van ieder projectiel en men zag er soms tien twaalf te gelijk in de lucht zoo veel mogelijk de rigting moest aangeven, Dat was een on ophoudelijk geroep Armeskaja (naar den kant van de armee) Beregies (pas op)Flotskaja (naar den kant van de marine) Nascha (naar ons)! Als dat Nascha! Beregies!" er uit kwam, lag alles in een oogenblik op den grond, het eenige middel om de verwoesting van de rondvliegende scherven te ontgaan. Ik herinner mij nog een rekruut die een dag of wat geleden was aangekomen, en op den uitkijk stond. Het was een helsch vuur, daar het bastion, dat wij bezet- ten juist met eene bijzondere attentie van den vijand ver eerd werd. In de eerste oogenblikken hield hij zich goed maar langzamerhand begonnen de bommen zoo druk op te dagen, dat hij het niet meer bij kon houden. -»Nasha Flotskaja Beregies! Nascha! Beregies! Flotskaja Nascha!" ging het in één adem achter elkanderen toen er eindelijk een geweldige bom al sissend en draaijende met een dreigend i foefoefoe F regt op hem aankwam, hield hij zijn hoofd met zijn beide handen vast, en sprong met een luid, Beregies hals over kop van zijne standplaats af, onder het schaterend gelach en gejouw van zijne kameraden. Tien minuten later kwam de arme drommel met tranen in de oogen mij smee- ken, om hem weêr op den uitkijk te zetten, waar ik hem dadelijk door een ouden knevel had laten vervangen. Ik be-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 197