inwonersderzelver vrouwen of kinderen dezelve moedwil lig zwaar wondt, of verminkt, of geweldadig mishandelt, zal met den strop of met den kogel gestraft worden. Elk militair, die gewapenderhand de inwoners hunne wo ningen of bezittingen plundert of verwoest, zal met den strop gestraft worden. Elk militair, die zich bij stroperijen aan inbraak geweld aan personenof zware bedreigingen schuldig maaktzal met den strop gestraft worden. »Elk militair, die dengeen bij wien hij op schildwacht of sauvegarde is geplaatst, besteelt of berooft, of de goederen ontvreemdt waarbij hij in voege omschreven geplaatst is zal met den strop gestraft worden. »Elk militair, die dengeen bij wien hij is ingekwartierd besteeltzal met den kruiwagen gestraft worden. »EIk militair, die zijnen kameraad in het slaapkwartier of de chambrée besteelt, zal, hoe gering de ontvreemding ook wezen magmet ten minste een jaar kruiwagen gestraft worden, of met slagen en wegzenden als een eerlooze schelm. »Elk militair, die zijne wapens, kleederen of equipement verkoopt of verpandt zal gestraft worden met slagen of detentie naar mate der omstandigheden. Rietslagen, klinkslagen, stokslagen, detentie, wegjagen als een eerlooze schelm, kruiwagenstrafkogelen strop; dat waren de woorden die mij onafgebroken in de ooren klonken, dat was de welkomstgroet, waarmee ik onder de vanen ontvangen werd. Menigeen denkt welligt, »nu ja, dal was toen zoo maar de zaken zijn intusschen zeer ver anderd, er wordt thans meer op het eergevoel gewerkt van hendie zich aan de krijgsdienst toewijdenwant dat is toch maar ontegenzeggelijk de snaardie men bij den krijgs man moet doen trillen." Helaas neen de zaken zijn nóg zoo, en zullen vermoedelijk nog lang zoo blijven. Niet al leen wordt den nieuweling bij zijne indiensttreding nog steeds

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 83