11 »De schildwachten moeten voor de Ridders der Militaire Willems-orde dezelfde eerbewijzen doen als voor een officier. Overleden Ridders worden begraven met de eerbewijzen toegekend voor eenen graad hooger dan zij bekleedenhet versiersel der orde moet op het kleed der lijkkist gelegd worden de slippen zullen door Ridders gedragen en het lijk door alle aanwezige Ridders gevolgd worden. «Wanneer eenig korps van het leger zich op het slagveld bijzonder onderscheiden heeft, geniet het met Koninklijke goedkeuring de eer van zijn vaandel met het versiersel der Militaire Willems-orde te doen prijken." Ik vraag het met gerustheid aan allendie ooit de voor lezing der krijgs-artikels bijwoonden, zou het plegtig voor lezen van hetgeen ik hier vlugtig neêrsteldeniet een veel heilzameren indruk te weeg brengen Men is er steeds op uit om de neiging tot het kwade bij de menschen te keer te gaanen dit is gewis noodighet is bij velen noodzake lijk doch ik heb meermalen ondervonden dat men hen in hunne eigen oogen grooter en inderdaad beter maakt door te doen blijkendat men ook eene neiging tot het goede in hun binnenste onderstelt. Het is walgelijk voor den officier, wanneer hij na eene maandelijksche inspectie telkens genood zaakt iszijne brave soldaten te doen toespreken als waren zij tot niets goeds in slaatals vermoedde men dat zij slecbs tot verraad, tot desertie, tot geweldenarijen en stroperijen, tot diefstal en moordtot plunderingroof en lafheid ge neigd waren. Die soldatendie daar aldus aangesproken worden, zijn óók menschen even als gij en ik; het zijn in den regel eerlijke, trouwe dienaren van den Staat, mannen, die voor een zeer gering loon eene uiterst zware dienst doen die in tijden van gevaar gewillig en zonder schroom alles op het spel zetten om zich naar eisch van hunne aller- gewigtigste pligten te kwijten; mannen, wier vaderlands liefde en eergevoel welligt niet zoo diep geworteld isals

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 87