12 dat van zoo vele anderen die in hunne jeugd eene meer be schaafde opvoeding genoten maar die juist daarom met des te meerder tact en warmte tot het ontwikkelen van die ge voelens geleid moeten worden. Doch genoeg; hetgeen ik hier neerschreef, is zeker reeds lang door ieder officier van hel Nederlandsche leger gevoeld, en 't zal dus niet noodig zijn er lang bij stil te staan, om mijne uit innige overtuiging voortgevloeide woor den ingang te doen vinden. Ik had dan de krijgs-artikels geteekenden hel vurig verlangde oogenblik was daar, waarop ik de uniform zou mogen aantrekken. Gelukkig was ik zoo klein, dat geen der in het magazijn aanwezige kleedingstukken mij paste, daar om moglen mij die aangemeten wordenen zouden zij dus althans wat heter passen dan gewoonlijk het geval is. Niet temin werd ik door den foerier naar het kleedingsmagazijn geleid, om er de kleine equipements-slukken te ontvangen, bestemd om door mij nooit anders dan in den randsel ge dragen te worden en ik maakte bij die ge'egenheid kennis met eenen lotgenoot die evenwel niet zoo nieuw als ik in het krijgsvak bleek te zijn. Het was een Duilscherdie gelokt door het zware handgeld, niet geaarzeld had ook zijnen arm aan ons vaderland te komen wijden. Veel dienst was van hem echter blijkbaar niet te wachten want toen hij na een paar schoenen aangepast te hebben de zijnen weder aantrok boorde ik hem binnen 's monds mompelen »das ist jetzt der dritte Monarch, den ich mit dem nahm- lichen Paar Schuhe dieue." Later, bij de veldbataillons gekomen, vernam ik, dal Jliij er nog eenen vierden Monarch bij aangeknoopt bad daar hij zeer kort na zijne indiensttreding met zijne gehecle wa pening en uitrusting naar België gedeserteerd was. Men voere hier niet aan dat voor zulk gespuis het dik wijls voorlezen der krijgs-artikels nuttig en noodig is. Dat het voor hen niet baatis vooral in die dagen herhaaldelijk geblekentoen zoo vele buitenlands aangeworvenen tot den

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 88