a is het waar, dat ik na zes weken er reeds met gemak meê speelde. Natuurlijk werden mijne oefeningen in den wapenhandel afgewisseld door theorieën over het pakken en uitpakken van den randsel over mijne pligten jegens meerderenover de garnizoens- en inwendige dienst, over het uit- en innemen van het geweer en gaandeweg werd ik aldus ontbolsterd en met mijne zaakjes bekend gemaakt. Gelukkig was ik als offi ciers-zoon vrij van corvée en builen de menage zoodat ik niet aan het verrukkelijk aardappeljassen behoefde deel te nemen van de function van kok en bijkok verschoond bleef, en vooral ook niet genoodzaakt was om bij 't broodfourageeren een zak met vijftien of twintig brooden op mijn nek te laden, die daartegen niet bestand zou geweest zijn. Bij wijze van scha deloosstelling werd ik weldra ingewijd in de geheimen der administratie, die achtenswaardige matrone, welke zich gaan deweg het hoogste gezag in 't krijgsvak heeft toegeëigend, en wier kennis van het grootste belang is voor iederdie bij 't bekleeden van eenigen rang zich gaarne naar eisch van zijne dienstpligten kwijten wil. Daar de foerier ontdekt had dat ik eene goed leesbare hand schreef, nam hij mij onder zijne hooge bescherming, en weldra zat ik onder zijne wel willende leiding staten te trekken, duplicaten van zijne rece- pissen te maken en zelfs zakboekjes in te schrijven. Aldus naderde weldra het plegtig oogenblik, waarop ik in het vuur mogt af-exerceeren ten einde onder de oogen van den bataillons-kommandant blijken te geven dat mijne eerste opleiding voltooid was en dat ik uit de rij der re kruten tot die der dienstdoenders mogt overgaan. Nooit ver geet ik den dag, waarop ik voor 't eerst op wacht gekom- mandeerd was. Mij dunkt ik heb toen gevoeld wat er in het binnenste van een meisje omgaatdat voor 't eerst naar een bal gaatzij kan onmogelijk met meer welgevallen hare baljapon in orde brengen dan ik mijn kapot rolde om dien in een helderwit rokzakje kranig over mijn schouder te mogen hangenen de gedachte van op schildwacht te mogen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 90