r 19 had op dat oogenblik hoe zwaar mijn kabinet en mijn pot lood ook wegen mogten wel zes voet hoog kunnen sprin gen want weinig bekend met de politiek, maakte ik mij daarvan nog eene voorstelling als stonden die bataillons steeds slagvaardig tegenover de muitersgelijk wij onze Belgische naburen toen noemden, en de gedachte van nu ook voor goed meê te mogen doenmaakte mij tot den ge lukkigsten van alle ooit bestaan hebbende rotsluiters. Wel was er nog eene schaduwzijde aan die overplaatsing verbonden doch dit gevoelde ik op dat oogenblik nieten het werd mij eerst regt duidelijk toen het tijdstip van vertrek aangebroken was. Tot dus verre namelijk was ik nog steeds, zoo veel de dienst bet toeliet, in de vaderlijke woning geweest; ik had nog volop, doch zonder zulks als een bijzonder voorregt te beseffen, gedeeld in de liefderijke zorgenwelke het kind onder bet ouderlijke dak geniet als een regt waarvan het de overgroote waarde eerst beseftzoodra het ze ontberen moet. Nu zou ik dat gaan missenen ofschoon nog geen zestien jaar oud ging ik als korporaal de wijde wereld in, om O! er zijn zoo vele gevaren en verlei dingen aan dat betrekkelijk vrije leven verbonden. Mij stonden die gevaren niet duidelijk voor oogen maar mijnen vader des te meer die mij dan ook O! met zoo veel hoo- gen ernst en met zoo veel hartelijke innige liefde op het hart druktedat ik toch vooral in alle omstandigheden des evens indachtig zou blijven aan de lessen welke hij mij steeds gegeven had, en dat ik in mijne brieven hem als nijnen besten en trouwslcn vriend beschouwen moestwien k gerustelijk alles, alles kon mcdedeelen. Eerst thans, nu k zelf met kinders gezegend benbesef ik regt wat er toen n zijn harte moet omgegaan zijn, en ofschoon ik toen meende atzelfde ook te gevoelenben ik toch overtuigd dat er iog een hemelsbreed verschil was tusschen zijne gewaarwor- ingen en de mijne. Als laatste reliquie stelde hij mij diep ewogen den zakbijbel mijner overleden moeder ter hand, n voegde daarbij een eigenhandig afschrift van het vadek-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 95