22 zoo ondervindingrijk persoon: wel verwonderde het mij, dat hij het nog niet verder in de wereld gebragt haddoch hij wist mij zonneklaar aan te toonen dat dit enkel en alleen uit gebrek aan protectie was voortgevloeid en ik schaamde mij geweldig toen hij mij met nadruk voorspelde dat ik zeker ook alweer bestemd was om hem vooruit te streven. Ik deed dus mijn best om mij beminnelijk te maken door zijne wen- schen te Yoor komenen toen hij mij voorstelde ombij wijze van tijdkorting op de vervelende trekschuit, een par tijtje te makendurfde ik hem niet bekennendat ik het in 't kaartspel nog niet verder gebragt had clan tot kleuren en scheepje-zeilen. Alleen waagde ik de bedenking dat er aan boord wel geen kaarten te krijgen zouden zijn, en hoopte aldus mijne baarschheid te verbergen. Doch toen dit mijne eenige bedenking waswerd deze al heel schielijk en op eene allereenvoudigste wijze opgelost doordien hij een spel kaarten uit zijn kapotzak te voorschijn haalde die er even eerwaardig uitzagen als hij zelf, en al den schijn hadden van gedurende zijnen geheelen diensttijd al zijne veldtogten en garnizoens-wisselingen meegemaakten daarbij trouw ge bruikt te zijn. Nu moest ik wel uit den hoek komen en bekennen dat ik vermoedelijk niet met zijne spelen bekend was; doch ook dit beduidde nietswant met de meeste bereidwilligheid zou hij mij leeren smousjassen en pandoeren. Hij hield niet van hoog spel, vooral niet met een nieuweling, en deze edel moedige karaktertrek beviel mij zeer in mijnen achtenswaar- digen vriend; doch voor niemendal te spelen, dat was ook al te vervelenden overtuigd dat hij zeer billijk was in zijne eischen, betaalde ik een stuiver voor het gebruik zijner kaarten en nam gretig al zijne voorwaarden aan. Ik herinner mij niet precies meer hoe die waren; maar dit weet ik nog zeer goeddat het geen twee uur duurde of het weinige gelddat ik in voorraad meêgekregen had was uit mijne beurs in de zijne overgegaan, en ofschoon dit voor mij een gevoelig verlies wasik kon nu smous-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1958 | | pagina 98