Fotodienst prijs gestelde medewerking van de Heer F. J. H. Th. Smits, Referendaris van het Ministerie van Defensie, wiens in vakkringen vermaarde documentatie en parate kennis op het gebied der moderne binnen- en buitenlandse uniformen ons van zeer groot nut zijn geweest. Zijn spontaan verleende medewerking heeft het mogelijk gemaakt de nieuw inge richte zaal binnen de kortst mogelijke tijd voor bezichtiging open te stellen. Door het aanstellen van een vakbekwaam fotograaf kon een viertal jaren geleden worden overgegaan tot het in eigen beheer doen vervaardigen van fotografische opnamen en reprodukties; een der meest onmisbare onderdelen van een modern goed geoutilleerd museum. Met zeer bescheiden middelen en geleend materiaal begonnen, heeft zich allengs een „fotodienst" kunnen ontwikkelen met een zich voortdurend uitbreidende kring van opdrachtgevers. Door het betrachten van grote zuinigheid konden in de loop der vier verstreken jaren een drietal zeer goede moderne camera's worden aangeschaft, geëigend voor het maken van de meest uiteenlopende opnamen; up to date belichtingsmeters, een zeer moderne flitsapparatuur en een verlichtingsinstallatie sloten zich hierbij aan. Van meer recente datum is de aanschaffing van een grote tafel met een vijftal bakken, thermostatische regelaar etc. voor het in eigen beheer vervaardigen van kleurenafdrukken, tot een formaat van 40 x 50 cm. Een vergrotingsapparaat van de meest moderne constructie voltooit de het Museum thans ter beschikking staande apparatuur. De kwaliteit van de door de museum-fotograaf vervaardigde opnamen kan men leren kennen uit de illustraties van de jaarverslagen der laatste jaren en uit die van „Armamentaria" I en II. Het is verheugend dat reeds meerdere belangrijke opdrachten -in het bijzonder voor kleurenmateriaal uit binnen- en buitenland werden ontvangen en dat ook reeds medewerking kan worden verleend ten behoeve van belangrijke exposities, o.a. in het Museum du Louvre te Parijs. Eveneens vele donateurs van de Stichting „Vrienden van het Legermuseum", alsmede een groot aantal overige geïnteresseerden maken in toenemende mate gebruik van de bijzondere service die de Fotografische Dienst van ons museum hun kan verlenen. De aanvragen van wetenschappelijke en culturele instellingen binnen onze grenzen vertonen eveneens een toenemende frequentie. Ook ten aanzien van deze serviceverlening kan reeds thans hetzelfde worden gesteld hetgeen in voorgaande jaarverslagen werd gememoreerd, de grote hoeveelheid werk van „buiten" dreigt meermalen het werk voor het museum te overvleugelen. Samenvattend kan echter worden gesteld dat ook de „jongste" dienst van ons museum gedurende de afgelopen jaren er in niet onbelangrijke mate toe heeft mogen bijdragen onze instelling een mate van grotere bekendheid te verlenen. 57

Arma | 1967 | | pagina 112