Ten geleide 7 Het is mij een voorrecht U hierbij de tweede aflevering van de door het Leger museum verzorgde publikatie „Armamentaria" ter kennisneming aan te bieden. De van vele zijden, na het verschijnen van „Armamentaria" I, ontvangen gunstige reacties rechtvaardigen de conclusie dat de splitsing van het jaarverslag van het Legermuseum in een strikt zakelijk en wetenschappelijk deel een gelukkige gedachte is geweest. Een jaarverslag is onvermijdelijk aan bepaalde beperkingen onderhevig, waardoor in het verleden, voor het opnemen van in wetenschappelijk opzicht verantwoorde bijdragen, een te bescheiden aantal pagina's beschikbaar bleef. Het was hierdoor moeilijk een van wetenschappelijk belang zijnd onderwerp op de daartoe geëigende wijze te benaderen. Bovendien zijn er vele onderwerpen die reeds door hun aard een te gecomprimeerde behandeling onmogelijk maken. Eén hiervan is het zich allengs uitbreidende bezit van gerestaureerde trofeeën in ons museum, waarvoor gedurende de laatste jaren een toenemende belangstelling valt waar te nemen. De heer Drs. J. G. Kerkhoven werd bereid gevonden aan deze in menig opzicht zo interessante materie waarover tot en met heden nimmer een samenvattende publikatie is verschenen een historische studie te wijden waarvan de resultaten U ter lezing worden aangeboden. Aan deze arbeid moesten niet alleen qua tijdsduur, doch eveneens qua omvang, grenzen worden gesteld wilde het resultaat leesbaar en toegankelijk blijven voor een bredere lezerskring. Binnen het raam dezer beperkingen heeft de heer Kerkhoven zich op een zeer te waarderen wijze van zijn taak gekweten. Deze studie bezit niet de pretentie geheel volledig te zijn, nóch is het mogelijk de velerlei historische gegevens uitputtend te behandelen zonder de grenzen van een „Handzaam geschrift" verre te overschrijden. De arbeid van de heer Kerkhoven steunt op met grote zorg en inzicht van zaken geselecteerd bronnenmateriaal, welks bijeenbrenging een uitgebreide correspon dentie eveneens met Spaanse en italiaanse musea en archieven met zich mede bracht. De heer C. G. Boode vervaardigde voor deze publikatie een aantal zeer fraaie aquarellen, gebaseerd op de te Haarlem gemaakte reconstructietekeningen der te restaureren vaandels die ten dele in deze uitgave werden opgenomen. Aan de herinrichting en modernisering van ons museum wordt evenals aan de gedurende het jaar 1966 verworven nieuwe aanwinsten ook in deze tweede aflevering de gebruikelijke aandacht besteed. Mocht aan deze tweede publikatie een zelfde gunstige ontvangst ten deel vallen als aan „Armamentaria" I, dan zal zulks zeker bijdragen tot de belangstelling voor ons museum. A. C. Paardekooper, directeur

Arma | 1967 | | pagina 13