Met zware verliezen week hij terug op Oostende. Liefst zeventien vaandels werden door de tegenstander buitgemaakt. Maurits verzweeg het bericht van de nederlaag, terwijl hij nu snel zijn troepen over de haven bracht. In de late morgen van 2 Juli stelde hij vervolgens zijn troepen in drie linies op het strand bij Nieuwpoort op. Zijn bewegelijke formaties omvatten 96 vendels infanterie, waaronder Hollandse, Friese en Utrechtse, maar ook Engelse, Franse, Waalse, Zwitserse en Duitse. Op de flanken en in de tussenruimten waren twaalf compagnieën ruiterij opgesteld en zes stukken geschut. Om een eventuele vlucht te beletten, stuurde Maurits zijn schepen weg en liet de bruggen over de haven van Nieuwpoort afbreken. Hiertegenover stelde de Spaanse aanvoerder, Mendoza, Admiraal van Arragon, zijn beproefde tercio's op in diepe slaghopen met compagnieën musketiers en haakbus- schutters in de voorste en achterste gelederen. In totaal waren er ruim 90 vendels Spanjaarden, Italianen en Walen, alsmede tien compagnieën ruiters op de flanken. Langs het strand stonden onder de persoonlijke leiding van Mendoza de „ghemuytineerde" piekeniers en ruiters. Nog vóór de middag begon een verwoede strijd, waarin Maurits telkens de Spaanse ruiterij langs het strand en in de duinen aanviel. De tercio's infanterie wonnen stap voor stap terrein in verwoede gevechten, waarbij generlei krimp noch genade werd gegeven en het bloed bij stromen vloeide. Maurits' linies braken evenwel niet, hoewel zijn ruiterij een ogenblik het onderspit dreigde te delven. Overal was de Stadhouder aawezig en wist verscheidene malen met de degen in de hand een crisis te over winnen en zijn troepen opnieuw te laten aanvallen. De derde cavalerie-aanval dreef de Spaanse ruiters van de duinen af, waardoor dezen boven op hun eigen infanterie werden geworpen. Deze had al 25 vaandels op de Staatsen veroverd toen vlak achter de terugwijkende eigen ruiters Staatse cavalerie de Spanjaarden in hun ontblote linkerflank greep. Een dreigende situatie sloeg in enkele ogenblikken om in een overwinning. De Spanjaarden gaven hun veroverd strand terrein prijs, waarna hun beginnende terug tocht door een laatste aanval der Staatse cavalerie en infanterie in een volslagen vlucht eindigde. De verliezen waren aan beide zijden zeer ernstig; bijna 7.000 doden en gewonden lagen verspreid in de duinen en op het strand. Maurits moest van een verdere ver volging afzien na zijn overwinning, die een dubbeltje op zijn kant was geweest. In echt calvinistische geest schreef daags daarna de Haagse predikant Ds. Uyt ten Bogaert, die de hele campagne had meegemaakt, o.a.: „De victorie is soodanich gheweest, dat ons volck tot driemael toe heeft beginnen te deinsen ende by naest te vluchten, ende scheen Godt twee uyren lang voor den vyandt te vechten, totdat ten lesten de vyandt door eenen nieuwen gheweldighen aanval in de vlucht ghedreven is gheweest." Ongeveer 800 vijandelijke soldaten onder wie zich ook de Admiraal van Arragon bevond werden gevangen genomen en een massa trofeeën buitgemaakt. Everhard van Reyd deelt mede, dat: honderd ende vijf vlieghende vaendels met drie ruitervanen (daer 16

Arma | 1967 | | pagina 30