1672—1697 Veel verloren, weinig gewonnen (1639) en tijdens gevechten met de Portugezen op de Braziliaanse kust, gedurende de jaren 1625 tot 1654. De Grote Zaal was in die tijd rondom bezet met winkels, waar men schilderijen, tandenstokers en zelfs vlees kon kopen. Nadat men tot het houden van de z.g. Grote Vergadering had besloten, waar over de Unie, Religie en Militie zou worden beraadslaagd, werd de daarvoor uitgekozen zaal ontruimd en voor die gelegenheid speciaal bekleed. Al gauw liepen er geruchten, dat het gewest Holland om zijn vredelievendheid tegenover Spanje te tonen (de Vrede van Munster was nog maar drie jaar oud) alle trofeeën te land en ter zee, op de voormalige vijand veroverd, wilde laten weghalen. Als reactie hierop besloten de Staten-Generaal, deze niet alleen te laten hangen en afstoffen, maar ook vele andere vlaggedoeken van elders te laten halen en deze eveneens in de Grote Zaal te laten ophangen. Waarschijnlijk zullen deze laatste de door Van Deelen afgebeelde en zoeven vermelde scheepsvlaggen zijn geweest. Ook valt het op, dat aan de schouw en zijwand afgebeeld op het paneel veel meer ruitervanen zijn bevestigd dan het aantal dat bij Turnhout en Nieuwpoort werd veroverd. Het ligt in de bedoeling, dat de gerestaureerde exemplaren van de reeds vermelde Spaanse scheepsvlaggen te zijner tijd worden overgedragen aan het Rijksmuseum te Amsterdam, in ruil waarvoor het Legermuseum passende vaandels uit de 18e en 19e eeuw kan terugverwachten. Vier zeer grote wollen en twee linnen vlaggen, die dank zij deze sterke materialen beter bestand waren tegen de tand des tijds, zijn gedeeltelijk al gerestaureerd. Een linnen vlag met de Madonna op een maansikkel, omringd door engelen, werd ge restaureerd volgens aanwijzingen van het Rijksmuseum, d.w.z. zoveel mogelijk het oude doek laten uitkomen en slechts zeer summier daar aanvullen, waar men 100% zekerheid heeft. Een andere linnen vlag is waarschijnlijk in Brazilië op de Portugezen veroverd en vertoont, behalve een St. Antoniusfiguur, nog een deel van een andere heiligen figuur. De wollen scheepsvlaggen hebben alle het Spaanse Rijkswapen, omgeven door de keten van de Orde van het Gulden Vlies. Op diverse schilderijen en afbeeldingen uit die tijd evenals op het paneel van Van Deelen zijn soortgelijke vlaggen te zien. Voorzover wij weten werden de trofeeën, welke in de drie oorlogen ter zee tussen 1652 en 1674 werden veroverd op de Engelsen, in de verschillende Admiraliteits gebouwen opgehangen. In de oorlog tegen Frankrijk te land (sinds 1672) werden vooreerst niet veel tro feeën veroverd. De Staatse troepen konden nog niet op tegen hun beter geoefende en aangevoerde tegenstanders. Het waren voorlopig de Fransen, die trofeeën buit- maakten In een wonderschoon boek, getiteld: „Les Triomphes du Roy Louis le Grand", waarin alle veroverde vaandels en standaarden met plaats en aantal erbij vermeld tijdens de regering van Lodewijk XIV zijn afgebeeld, werden op trotse wijze grote overwinningen geboekt, zoals b.v. die bij Seneffe in 1674: 21

Arma | 1967 | | pagina 41