Franse Veldtekens Variatie en Vervaardiging „La bataille de Senef fut gagnée sur le prince d'Orange par M. Ie prince de Condé defunt le 11 aoüt, et le 12e dudit mois on chanta le Te Deum en action de grace de cette victoire dans l'église de Notre Dame de Paris oü on apporta 107 tant drapeaux qu'étendards et tabliers de timbales, le Roy y étant présent of bij Neerwinden in 1693, waarin 106 vaandels en standaarden werden veroverd: et les drapeaux, étendards, guidons et tabliers de timbales furent apportées par les Cent Suisses le 9e aoüt de la même année a Notre Dame oü l'on chanta le Te Deum Evenwel zag de bondgenootschappelijke infanterie in de Slag bij Fleurus op 1 juli 1690 kans om zich door de Fransen heen te slaan, hoewel de eigen cavalerie op de vlucht was geslagen. De veroverde trofeeën werden verdeeld; de Spanjaarden kregen elf vaandels, de Friezen behielden hun twee vaandels, welke door het regiment van de Stadhouder waren bemachtigd en 19 vaandels werden in de Grote Zaal opge hangen. Deze waren, volgen de opgave, voor het merendeel van groene zijde met goudbestikte zonnen en stralen en het trotse devies „nee pluribus impar" op de velden. Voorzover wij weten was dat de enige collectie trofeeën, die in die periode toen de krijgskans te land zich telkens tegen ons keerde aan de bestaande verzameling werd toegevoegd. Jaren later zouden echter méér Franse vaandels worden opgehangen Een reeds gerestaureerde groep trofeeën, afkomstig uit de Spaanse Successieoorlog (17021714) in een tijd waarin de Fransen op hun beurt vaandels en standaards in grote aantallen verloren is te zien in het Nederlands Legermuseum. Deze trofeeën omvatten 22 infanterievaandels, één ruitersrandaard en twee stellen paukenschorten. De witte (zilveren) St. Georgekruisen op deze vaandels kwamen reeds in de 12e eeuw op wapenschilden uit Noord-Frankrijk voor. Afgeronde infanterievaandels met rechtopstaande kruisen zijn te zien in de basreliëfs, waarmede de beeldhouwer Pierre Bontemps de graftombe van Koning Frans I (14941547) in St. Denis versierde en welke de Slag bij Merignan in 1515 uitbeelden. Dit soort vaandels komt ook voor op een Duitse anonieme gravure uit de 16e eeuw van de Slag bij Pavia in 1525. Duidelijk zijn hierop acht of vier banen te zien, welke onder het kruis horizontaal het veld verdelen. Franse vaandels en standaards verschenen op vaderlandse bodem met de komst van de hertog van Anjou in 1581. De onuitputtelijke Baudartius bevat gravures, waarin Franse vaandels talrijk zijn vertegenwoordigd, zoals b.v. bij de belegering van het kasteel van Kamerijk in september 1581, of bij een gevecht tussen het Franse garni zoen van Bergen op Zoom en Spanjaarden, die op 5 december van datzelfde jaar 22

Arma | 1967 | | pagina 42