1702—1713: De rollen omgekeerd Höchstadt en Ramillies, Vendöme na Oudenaerde repten niet over vaandelverlies in hun in de Franse oorlogsarchieven bewaard gebleven rapporten. Maar vaandels werden ook - kort voor capitulaties verscheurd, zoals Franse generaals in 1704 bij Höchstadt Blenheim) lieten doen, nadat onder de superieure leiding van Marlborough en Eugenius van Savoye de Engelse cavalerie door het wankelende Franse centrum was gestoten. Niet minder dan 163 vaandels en standaards werden in deze slag door de bondgenoten veroverd. In twee zalen van het Nederlands Legermuseum zijn voorlopig een aantal geres taureerde vaandeltrofeeën, afkomstig van de Spaanse Successie-oorlog (17021713), opgehangen. Gedurende deze jaren getroostte de Republiek zich zeer zware in spanningen om een groot leger op de been te laten houden. Dit telde in het begin van de Successie-oorlog ruim 100.000 man en tegen het einde na het afvallen van Engeland wel 120.000 man. Roemruchte veldslagen als die van Ramillies (1705), Oudenaerde (1708) en Malplaquet (1709), werden mede door Staatse troepen gewonnen. Tot 1711 duurde het succes, daarna kon de Republiek alleen staande tegen de opnieuw aanvallende Fransen zich slechts met de grootste moeite handhaven. In het jaar 1713 werden twee prenten uitgegeven, respectievelijk door H. Pola en D. C. Woudenberg vervaardigd, waarop de in de Grote Zaal te Den Haag opge hangen trofeeën, met plaats, datum en omschrijving vermeld, in lange series afbeeldingen zijn weergegeven en van heraldische kleurenaanduidingen voorzien. Een zo nauwkeurig mogelijke telling van de trofeeën van deze van elkaar bijna niet afwijkende prenten leverde een totaal op van 115 volledige Franse infanterie- vaandels zowel „drapeaux colonels" als „drapeaux des ordonnances" van 23 cavaleriestandaards en 9 stel paukenschorten. Bovendien zijn nog 47 vaandelstokken zonder enig doek of slechts met flarden eraan afgebeeld. Uit de resten van deze collectie konden in de jaren 19611962 21 infanterie- vaandels, 2 ruiterstandaards en 2 stel paukenschorten worden gerestaureerd. Bij de voorlopige toeschrijvingen hiervan dient echter als voorbehoud te gelden, dat de gegevens van bovengenoemde platen lang niet altijd met de officiële gegevens kloppen; gegevens die door gedeputeerden te velde bij de overgebrachte trofeeën aan de Staten-Generaal werden verstrekt. Niet alleen wijlen Dr. J. W. Wijn, doch ook Franse schrijvers stelden herhaaldelijk tegenstrijdigheden vast in toeschrijving én beschrijving wat betreft de beide prenten, vergeleken met hun eigen documen- taties We moeten echter niet vergeten, dat zijden infanterievaandels een beperkte „levens duur" hadden, want zij waren aan weer en wind blootgesteld. Bovendien was iedere kolonel vrij om kleur en motief te bepalen, waardoor in eenzelfde regiment gedurende een periode van 10 a 20 jaar telkens andere vaandels werden gebruikt Maar we moeten eveneens aannemen, dat zowel Pola die voor zijn uitgeefster Anna Beek de trofeeën tekende in het vredesjaar 1713, en wel met toestemming van de Staten van Holland als Woudenberg, die in zijn prent nog de vermelding „In de Legers getekend" heeft, de trofeeën zelf voor ogen hebben gehad. Verkeerde plaatsing of documentatie kan de tegenstrijdigheden hebben veroorzaakt. 25

Arma | 1967 | | pagina 49