Anna Beek liet van de veroverde trofeeën 24 hele vaandels, 6 stokken met flarden, 7 lege stokken, 10 standaards en 4 stel pauken afbeelden. Van deze trofeeën konden een zestal worden gerestaureerd. De eerste (L. 33) is een standaard, die wordt toegeschreven aan het Régiment de Dragons a Mr. Risbourg óf aan dat van Mr. Dussart, daar Anna Beek identieke veldtekens van beide regimenten toont. Oor spronkelijk was deze standaard blauw met een gouden rand van bladeren met aan de ene zijde een gekroond blauw middenschild, beladen met drie fleurs-de-lis waar boven op witte banderolle de spreuk „Regi Soli" en aan de andere zijde een blauw middenschild met adelskroon, waarop een gebogen arm met opgestoken pijl. Boven dit geheel is een banderolle met de spreuk „Virtute et Prudentia" aangebracht. De gerestaureerde trofee heeft echter haar gouden stiksels, zonder spreuken, groten deels verloren. Deze is aan de oorspronkelijke lans, waaraan zij was bevestigd, op gehangen. De vaandeltrofeeën van Oudenaarde zijn alle identiek, d.w.z. zij hebben het witte kruis op een blauw veld met telkens een schuinsgerichte fleur-de-lis uit elk der vier door de kruispalen gevormde binnenhoeken. Zij behoren tot het Régiment de Ramsdorf, dat in de reeks van Anna Beek met vijf identieke vaandels is vertegen woordigd; de namen der kapiteins zijn: De la Motte, Seury, Gruard, Roial en De Sparre. Merkwaardig is dat juist vier vaandels van één regiment konden worden gerestaureerd. De laatste trofee van Oudenaarde (C.K. 50) wordt gevormd door 2 paukenschorten van rode damast met franje van gouddraad, waarin 2 gtkroonde schilden van keel met gouden balk, waarop drie zwarte kepers. Elk schild wordt gehouden door twee figuren met aan dit schild identieke wapenrok en zwaard in de hand. De zoom vertoont een rij zilveren afbeeldingen van wapentuig. Het stel paukenschorten wordt toegeschreven aan het Régiment Prince de Lambec. De Slag bij Malplaquet of Blaugies op 11 september 1709, berucht om de moord dadige verliezen onder de Staatse infanterie, wordt bij Anna Beek vertegenwoordigd door 22 vaandels en vaandelflarden, 3 standaards en 1 stel paukenschorten. Helaas kon geen enkele vaandelrest worden herkend als afkomstig van de trofeeën van Malplaquet. De Fransen veroverden zelf in deze in feite onbesliste slag 13 vaandels, 16 standaards en 3 keteltrommen. Deze werden op 21 september d.a.v. in de Notre Dame opgehangen. De Maarschalk De Villars kreeg wegens zijn uitstekend en dapper beleid in deze slag, een aantal vaandels en standaards ten geschenke. De samensteller van „Les Triomphes" tekende tenminste bij de afbeeldingen der Malplaquettrofeeën aan, dat waar de naam Villars stond, het degenen waren „que le Roy a envoyé a Monsieur le Maréchal de Villars pour lui faire honneur; on les retira de Nostre-Dame aprés la cérémonie De moed der Fransen herleefde na deze slag en met nieuwe kracht sloegen zij van zich af. Dit kwam tot uiting in de belegering van Bouchain en Quesnoy, gelegen in Noord-Frankrijk. Bouchain werd van 9 augustus tot 13 september 1711 door Staatse troepen onder de Generaal Fagel belegerd. Rond en in de bolwerken werden zware bloedige gevechten geleverd, tijdens steeds herhaalde bestormingen en uit vallen. De bezetting capituleerde op 14 september en leverde bi het verlaten van de stad o.a. 24 vaandels en standaards uit. Hiervan beeldde Anna Beek 17 vaandels en 1 standaard af. Slechts één enkel vaandel kon van de resten daaruit worden her- 28

Arma | 1967 | | pagina 52