De Ridderzaal in de 18e eeuw Toen men in Engeland het plan koesterde om alle trofeeën in het Royal Hospital te Chelsea op te hangen, werd er naar de collectie trofeeën in de Westminster Abbey geïnformeerd. Men ontving toen een antwoord van de Predikant Sydney Smith, ge dateerd 2 november 1835, waarin werd vermeld: „As damp destroys cloth and Religion has little to do with War, the worst repository for flags of Triumph is a Church. Accordingly the Trophies of the Duke of Marlborough were in the great repair of St. Paul's in 1820) found to be utterly perished not a rag remained Wat ook te denken van een nu verdwenen collectie van ongeveer 250 vaandels en standaards, afkomstig uit de 30-jarige oorlog en de Turkse en Spaanse Successie oorlogen en eertijds opgehangen in de rijschool van het Vorstelijk Paleis te Miinchen? Deze verzameling werd nl. in 1806 toen er voor een te installeren kruitmolen moest worden plaats gemaakt in lege zwavelkisten weggestopt en daarna ver geten. Onnodig te zeggen dat ook van deze collectie niets meer overbleef. Het Legermuseum te Stockholm bewaart binnen zijn muren echter nog honderden trofeeën, afkomstig uit de oorlogen van Gustaaf Adolf en Karei XII in een vaak verrassend gave vorm. Het droge klimaat en het mindere aantal daguren droegen daartoe het hunne bij. Ook in Zwitserland is veel aan vaandels en standaards bewaard gebleven, zij het niet allemaal in originali. Dc Middeleeuwse trofeeën veroverd op Duitsers en Oosten rijkers werden daar eertijds in kerken van de voornaamste plaats opgehangen, gelegen op of bij het gevechtsterrein. Als deze trofeeën verteerden, werden ze ófwel gecopieerd ófwel op de kerkmuren nageschilderd. Nog later werden uit die schilde ringen hele vaandelboeken samengesteld. Deze klaarblijkelijke behoefte tot documentatie om daardoor een herinnering te bewaren, bemerken wij elders pas tegen het einde van de 17e eeuw. Daardoor konden wij uit de resten van de Nederlandse trofeeën met zekere waarschijnlijkheid een aantal restaureren en kenmerken uit de periode van de Spaanse Successieoorlog. De Franse trofeeën uit de tijd van Lodewijk XIV zijn al bestaat hiervan geen enkel origineel exemplaar meer afgebeeld en gekenmerkt in het eerder vermelde boek „Les Triomphes du Roy Louis le Grand", terwijl de Engelse graveur Spofforth de trofeeën afkomstig van Blenheim (Höchstadt) in een gekleurde prent vereeuwigde, getiteld: „La gloire des armées confédérées illustrée par une description blazonnééde CXXVIII drapeaux et de XXXV Etandards deployés, pris de Francois et des Bavarois par les troupes confédérées etc Terugkerend naar de collectie in de Grote Zaal (Ridderzaal) te Den Haag, stellen wij vast dat de eerder vermelde zin voor documentatie en indeling ertoe leidde om bij de trofeeën houten bordjes met bijzonderheden dienaangaande te plaatsen. In zijn beschrijving van Den Haag (uit 1730) vermeldde De Riemer tenminste: 30

Arma | 1967 | | pagina 58