45 was dan men had verondersteld; zelfs de door Dr. van Luttervelt als „zeer goed" ge kenschetste exemplaren waren niet zonder meer voor expositie geschikt. Contacten met de Textilschule te Krefeld, werden na het aftreden van Kolonel Hartmans als directeur van het Legermuseum afgebroken. Men richtte daarna het oog op de Werk plaats van de Stichting voor Restauratie van Antieke Textiel te Haarlem. Onder leiding van mej. Dr. J. E. Leene en Ir. J. Lodewijks was men in Delft inmiddels begonnen met de restauratie van een klein aantal daartoe uitgezochte trofeeën, waaronder een Spaans ruitervaan, een Russisch vaandel en een paar pauken- schorten. De daarbij ontwikkelde en toegepaste werkv ze werd daarna door eerder genoemde werkplaats overgenomen. Alvorens echter een aantal trofeeën daarheen konden worden overgebracht doken mej. Ir. J. Diehl van bovengenoemde Stichting en de heer Kist letterlijk „in het stof der eeuwen", b hun voorafgaand onderzoek naar de hoedanigheid, vorm, motief en maten van de trofeeën. Dit moeizame werk werd in de eerste maanden van 1961 voltooid, waarna de heer Kist een zeer bruikbare werkcatalogus samenstelde, waarin hij de beschrijvingen van Dr. van Luttervelt geheel herzag. Sindsdien zijn tot op heden tientallen trofeeën in Haarlem gerestaureerd, waarvan alle exemplaren afkomstig uit de Spaanse Successie-oorlog voorlopig zijn opgehangen in twee zalen van het z.g. „Oude Gebouw" van het Legermuseum, d.w.z. het oorspronkelijke „Pesthuys" te Leiden. Zowel in dit als in het volgende jaar zullen ook Indische trofeeën aan het publiek worden getoond, en wel na de (momenteel aan de gang zijnde) herinrichting van drie zalen, gewijd aan onze koloniale militaire geschiedenis. De nog niet gerestaureerde exemplaren werden, nadat ook in het „Oude Gebouw" centrale verwarming was aangelegd, van Den Haag naar de depots in Leiden over gebracht, waar zij op hun uiteindelijke restauratie wachten. Deze zal over enkele jaren kunnen zijn voltooid. In de nabije toekomst, wanneer na de restauratie ook hier van het voormalige Pesthuys enige grote zalen zullen worden gewijd aan twee hoofdperioden van de Nederlandse krijgsgeschiedenis nl. de 80-jarige Oorlog en de Spaanse Successie oorlog zullen de trofeeën uit die tijden een waardige plaats innemen, waardoor zij als documenten en stille getuigen betekenis zullen krijgen voor het nageslacht, levend in een maatschappij, waarvan de grondslagen ook in die periode van „bloed, zweet en tranen" zijn gelegd en verstevigd.

Arma | 1967 | | pagina 88