België Nederland 1914: 1914: 1918: 1937: 1939: 1937: 1937: 1939: 56 Frankrijk 1956: Men wil zien hoe de wapens werden gedragen en hoe de militair er uitzag die deze wapens hanteerde. Ter tegemoetkoming aan dit verlangen werden puttend uit de rijk voorziene depótvoorraden van de afdeling III een twaalftal uniformen uitgezocht, gedragen door onderdelen van verscheidene mogendheden, gedurende de jaren 19141935. Bij het opstellen der uniformpoppen werd er naar gestreefd de physionomie zo veel mogelijk te doen beantwoorden aan het uit te beelden type. Ook één der fraaie, in eigen beheer vervaardigde paarden, werd „bereden" door een korporaal-trompetter van het Rgt. Huzaren in de expositie opgenomen. Alle benodigde poppen, beschilderde koppen en handen werden eveneens in eigen atelier vervaardigd. In het midden van de zaal werd een verhoogd platform geplaatst, waarop de cavalerist en een achttal infanteristen een plaats vinden; aan de beide lange zijden bevinden zich 2 kleine platforms, plaatsbiedend aan eveneens twee uniformpoppen. Totaal werden de navolgende uniformpoppen in de expositie geplaatst (linksom- gaand). Vreemdelingenlegioen, Comp. Saharienne Infanterist, veldtenue Infanterist, veldtenue Regt. Infanterie nr. 156 Sergt. Infanterie, veldtenue 398 Regt. Infanterie (77e Div.) Infanterist, veldtenue Korporaal der Mariniers, z.g. „Landingstenue", (met helm) Infanterist, veldtenue Regt. Infanterie nr. 1 Infanterist, veldtenue Sergt. van het Regt. Wielrijders (met helm model 1923, gedragen tot capitulatie 1940) Infanterist, gevechtstenue (met z.g. „bundelhandgranaat") Regt. Infanterie nr. 24 Infanterist, veldtenue Infanterist, veldtenue Korporaal-trompetter v/h Regt. Huzaren nr. 1 en 2 (dagelijks tenue, gewapend) Rusland Frankrijk Amerika Zweden Noorwegen Nederland Duitsland 1918: Zwitserland Denemarken Nederland 1937 1937 1937 Als bijzonderheid moge worden vermeld, dat niet alleen de geëxposeerde uniformen geheel compleet zijn, doch eveneens alle destijds reglementair voorgeschreven uit rustingstukken. De onderbreking der geweer-vitrines door de opstelling van een groter aantal uniformpoppen heeft inderdaad tot het beoogde resultaat geleid; het vermijden van een te grote eentonigheid, die de belangstelling zeer ten ongunste kan beïnvloeden. Een woord van bijzondere dank moge dit resumé besluiten. Het reglementair kleden en uitrusten der uniformpoppen zou niet mogelijk zijn geweest zonder de op hoge

Arma | 1967 | | pagina 99