122 commissie dd. 12 Januari 1(338. Vruchteloos hadden Dordrecht en Mo dem blik zich tegen deze verandering verzet, waardoor een goede rui ter compagnie tot een keuken-compagnie verlaagd werd. Een in 1662 gehouden monstering bracht uit, dat bij de jongste reductie alle ruiters van 's prinsen vaan ontslagen, alleen zij, die zich aanzienlijke korting op de soldij lieten welgevallen, weder aangenomen waren. De Staten van Holland ontsloegen den prins als ritmeester, Cornelis van Goolen als luitenant; evenwel lettende op zijn hooge geboorte, de prins onder genot van een jaarlijksch pensioen ad 2000, te betalen door de Generaliteit. Niette min geraakte de prins „in ongelegentheyt"de Staten van Holland meenden hem eerst een jaarlijksch pensioen van 1000 rijksdaalders to verzekeren, maar oordeelden 't in October 1663 beter „de mefusen bij „onnooselijck en zonder kennisse van quaet te doen" te vergeven en hem als ritmeester te herstellen; ook 't kon moeilijk anders den ontslagen luitenant „syne faute te remitteren", hem bij een andere compagnie tot kornet aan te stellen, in afwachting eener vacante luite nants-plaats. Aangezien de verhouding tusschen den prins en zijne ondergeschikten minder gewenscht voorkwam, wisselden de Staten van Holland in 1664 zijne compagnie met die van den om minder klemmende redenen ontslagen ritmeester Frederik Hendrik van den Boetzelaer, heer van Langerak, terwijl zij 's prinsen compagnie aan Willem Hadriaan van Nassau-Odijk schonken. De vaan van prins Emanuel Antony van Portugal ging na zijn overlijden in 1666 over op Arent van Dorp, sergeant-majoor van een nieuw regiment cavalerie (1). De reductie en de cassatie, ook de afschaffing van den luitenants-rang leidden tot toenemende verwaarloozing der levende strijdkrachten, niet tegenstaande de desbetreffende besluiten fraai klinkende uitdrukkingen omtrent voltallige compagnieën met goed geoefende soldaten, geregelde betaling, verwijdering uit de gelederen van appointés en anderen in hielden. Het ontslag van talrijke soldenieren en de slechte behandeling- van appointés (verminkten, oudgedienden) vermeerderden het aantal vagebonden en ongelukkige lieden, aan welke de machthebbenden geen aandacht schonken (2). Niet beter ging 't met het onderhoud en de verbetering der doode strijdmiddelen. De Raad van State had sinds het begin van den tachtig jarigen oorlog doen blijken van gezonde inzichten omtrent de landsver- (1) Res. H. 9 Augustus, 11 October, Res. R. v. St. 24, 25 November 1659, Res. H. 10 Maart 1662, 21 Juli, 4 October 1668, 2 Augustus, Res. R. v. St. 7 Augustus 1664 Res. II. 19, 20 November 1666. Over 's prinsen vaan van 1638 en zijn compagnie van 1645, zie Deel IV, bladzijden 209, 384; over de oorzaken van het ontslag van don heer van Lan gerak, zie Aanteekening N° 20. De geschiedenis der afstammelingen van prinses Emilia van Portugal-Oranje is beschreven door Lodewijk Mulder in „do Gids" van 1886, derdedeel, bladzijden 193-252, 414-472. (2) Een geappointeerdetachtigjarige extra-ordinaris kanonnier te Bourtangeliet men zonder eenig middel van bestaan (Res. R. v. St. 4 Mei 1661).

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 142