135 Groningen en Drenthe opvolgen en werd onder voogdij zijner moeder Albertina Ag nes, dochter, van prins Frederik Hendrik van Oranje, gesteld. Nog op zijn sterfbed verzocht prins Willem Frederik aan de Staten van Holland om zijn zevenjarig zoontje te laten opvolgen in de door hem bekleede betrekkingen te hunner repartitie. Maar Hunne Edel Groot Mogenden verklaarden niet te kunnen afwijken van de als „eeuwige edicten" gearresteerde resolution van 19 December 1657 en 14 December 1662, houdende verbod tot aanstellingen van minderjarigen. Zij ver langden dat de Staten-Generaal het door den prins bekleede grootmeester schap der artillerie, als onnut in tijd van vrede, voor gemortificeerd zouden verklaren, schonken het regiment Walen, waarover de prins het bevel had gevoerd, aan Johan van Beveren, 's prinsen vaan aan Johan Franqois van Schagen, heer van Sliedrecht, 's prinsen compagnie te voet aan Johan Kien. De vijftig karabiniers van den prins ter repartitie van Utrecht schonken de Staten van dit gewest aan Frederik Hendrik van den Boetzelaer, heer van Langerak (1). M. DE TWEEDE ENGELSCHE OORLOG TOT HET EINDE VAN HET JAAR 1665. De door de Republiek met Spanje gesloten afzonderlijke vrede, in strijd met het in 1635 met Frankrijk gesloten verbond, had aldaar groote ontstemming verwekt. De Fransche vorderingen gedurende de laatste jaren in de Zuidelijke Nederlanden deden de Republiek inzien, dat een zwakke nabuur te verkiezen viel boven het steeds machtiger wordende Gallische koninkrijk. Mazarin gaf echter de hoop niet op om opnieuw den oorlog tusschen de vijanden van weleer te doen ontbranden en rekende daarbij op prins Willem IIdiezooals wij zagensterk tegen den vrede ingenomen was. Bij medewerking beloofde Frankrijk aan den Prins het bezit van de stad en het markiezaat van Antwerpen; zijn ontijdige dood wierp alle plannen omver. Alvorens de infante Maria Teresia dochter van Filips IV en Elisabeth van Frankrijk, op 7 November 1659 het huwelijkscontract met Lode- wijk XIV onderteekendedeed zij tegen een aanzienlijke geldelijke ver goeding voor zich en hare afstammelingen afstand van alle rechten op Spaansch grondgebied; haar gemaal zou haar belofte ratificeeren. Op 9 Maart 1661 overleed Mazarin; koning Lodewijk verraste allen, die zich verdiepten wie des kardinaals opvolger zou zijn, met de verklaring dat hij, de koning, zelf wenschte te regeeren. In hetzelfde jaar werd uit het tweede huwelijk van Filips IV met aartshertogin Maria dochter van keizer Ferdinand III, een zoon geboren, die in 1665 zijn vader als (1) Res. S. G. 27 October3 November, Res. H. 28 October, 4 November, Res. R. v. St. 28 November, 3, 4, 14 December 1GG4.

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 155