145 admiraal van de Maze benoemden Oornelis Tromp, wiens overmoed in den stiijd en warme gehechtheid aan het Huis van Oranje men evenwel duchtte en wantrouwde. Er werd raad geschaft. Tromp trad wel op als „eerste persoon ende opperhooft", maar „onder de surintendentie „directie, beleyt ende conduitte" van de heeren Rutger Huygens, afge vaardigde van Gelderlandden raadpensionaris Johan de Witt en Johan Boreelafgevaardigde van Zeeland; de Staten van Holland bestemden voor den raadpensionaris tien manschappen hunner garde als lijfwacht ter zee. Enkele dagen nadat Michel Adriaansz. de Ruyter met zijn smaldeel te Delfzijl was binnengevallen, benoemden de Staten van Hol land hem, als Wassenaer's opvolger, tot luitenant-admiraal van Holland en West-Friesland, met welke keuze Hunne Hoog Mogenden zich wel gevallig vereenigden (1). Omtrent het gebruik der landsoldaten had men menige „droevige er- varen they t opgedaan. Utrecht stelde voor om eenige land-officieren op de schepen in te deelen; maar de hooge zee-officieren, ook de ge committeerden der admiraliteiten waren eenparig van oordeel „dat den „Staet op s Lants schepen wel soo bequamelick door geoeffende sergean ten tot commandeurs over de Musquettiers als van hoogere officieren „conde weesen gedient, alhoewel sij mede verclaerden dat bequame „lieutenants ofte vendrichs haer oock niet onaengenaem sonde wesen". Bij terugkomst ter reede verlangden matrozen, mariniers en landsoldaten om terstond met verlof te gaan, hetgeen men niet durfde te weigeren. Binnen een kort tijdsverloop kregen de compagnies-commandanten bevel tot aanwijzing van soldaten en mariniers „die jegenwoordich de zee alwat „gewoon sijn geworden voor soo veel het frissche ende robuste Luijden „geweest sijn ende andersints die door andere vigoureuse mannen rem- „placerende"de musketten moesten geboord zijn op een kaliber van twaalf kogels in het pond. Aangezien de admiraliteiten niet over ge schikt personeel beschikten om ze af te halen, evenmin over reiskosten, droeg de Raad van State zulks op aan twaalf monster-commissarissen. Het gezag der sergeanten bleek onvoldoende, zoodat Hunne Hoog Mo genden overgingen tot de benoeming van kapiteins en luitenants op do schepen der hoofdofficieren, van luitenants op die der zeekapiteins, ge kozen „van de bequaemste ende geexperimenteerste"zij kregen, op voordracht der admiraliteits-collegescommissies van de Staten-Generaal. Bovendien gingen kolonel Dolman, luitenant-kolonel van Santen van wege Holland, kolonel Gaspart de Mauregnault en majoor Ditmar van Wijnbergen van wege Zeeland mede in zee, ten einde de gedepu teerden en gevolmachtigden op de vloot te dienen van raad en hulp tot handhaving der discipline bij de landsoldaten en de mariniers. Arent (1) Res. S. G. 13, 20 Juni, 4620 Juli, 1,5,7 Augustus, 18 November, Res. H. 13, 16 Juni, 25 Juli 1665. Zio Aantoekening N° 24. 10

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 165