iêi kolonel Thomas Dolman de sterkte Sheerness op het eiland Sheppey bemachtigden, zeilde kapitein Johan van Brakel t eeist ovci de halvei- wege Queenborough en Rochester over de rivier gespannen ketting een gedeelte der Britsche vloot werd verbrand de „Royal Charles" en de „Unity" werden buitgemaakt. Sinds de landing van Willem van Is 01 mandie (1066) was den eilandbewoners nimmer zoo als thans de schrik om het hart geslagen. De Ruyter nam de leiding op de Medway over en keerde onverlet naar de Theems-monding terug. Een bij de bestol ming van Sheerness bemachtigd Engelsch vaandel kreeg een bewaarplaats onder de „guarde meuble" van Hunne Hoog Mogenden. Het vaderland eerde de helden met gouden eereteekenen en geldelijke belooningen. Cornelis de Witt ontving een dankbetuiging „ter saecke van sijne sondeilinge „vigilantie, moeyte, arbeyt, voorsichticheyt, vaillantise ende goede con- „duitte", later gevolgd door een schenking van Holland ten bedrage van 30.000. De gouden kettingen en gedenkpenningen vertegenwoordigden een waardevoor den luitenant-admiraal van Gent van 2500, vooi den vice-admiraal Johan de Liefde van 2000, voor den schout-bij nacht David Vlugh van 1500, voor den kapitein Thomas Tobiasz. van 1000; de sloeproeiers ontvingen voor het overbrengen van de zijden vlaggen der buitgemaakte schepen 600alles te betalen uit den verkoop van het geschut. De kolonel Dolman die den Staat vijf-en- veertig jaren op kapiteins-traktement had gediend, weid begiftigd met een levenslang pensioen van 2000, hetwelk bij verheffing tot een waardigheid op hooger traktement zou ophouden (1). Deze roemrijke overwinning der Nederlandsche maiine, bekend ondci den naam van „tocht naar Chatham"bespoedigde den vrede. De onder handelingen waren reeds lang te voren geopend maar veitiaagd dooi het dubbelzinnig gedrag van Lodewijk XIV, die Karel II voor zijne plannen zocht te winnen. Zweden bood in Juli 1666 zijn be middeling aan, waarmede de Staten-Generaal instemden; t duurde tot het voorjaar van 1667 alvorens de onderhandelaars bijeen kwamen. De samenkomst geschiedde te Breda en wel op het dooi piinses Amalia be schikbaar gestelde kasteel thans de Koninklijke Militaire Academie. De te Breda in garnizoen zijnde compagnieën van de voormalige Biitsclie korpsen werden vervangen door compagnieën Nederlanders. Op den 31 sten Juli kwam de vrede tot stand, met bepaling dat de vijandelijk heden zouden eindigen: na 5 September in het Kanaal en de Nooidzee, na 5 October tusschen het Kanaal en kaap St. \incent, na 2 Novembei aan deze zijde, na 24 April van het volgende jaai aan gene zijde van den evenaar. Dientengevolge bleef de Ruyter in het Kanaal kiuiscn tot bescherming der uit- en inkomende koopvaarders. Tiots de behaalde (1) Res. S. G. 29 Maart, 30 April, 92127—30 Mei, 24, 27, 2S Juni, 13 September, 7 November, 24 December, Res. H. 20, 20 Mei, 2 Juli 1GG715 December 1GG8.

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 211