200 opnieuw moesten worden ingedeeld, waarbij rekening viel te houden „met de contagieuse sieckte", waarmede eenige frontiersteden waren „geinfecteert". Pas in November kwam men met deze zaak gereed (1). Frankrijk eischte den afstand van Franche Comté, Luxemburg, Char- leioi, Kamerijk met het Kamerijksche, Doornik, Aire, St. Omer, Winox- bergen en Veurne. 't Was der Republiek tamelijk onverschillig of Spanje genoemde plaatsen al dan niet zou verliezenmits de mogelijkheid bleef uitgesloten om Frankrijk tot nabuur te verkrijgen. Holland was bereid om overeen geldleening van een millioen en verstrekking van 12000man hulptroepen te onderhandelen tegen verpanding van Brugge, Ostende Damme, Plassendael, SlijpBlankenbergde forten St. Isabella, St.Donaes! St. Theresa, de Sterre, St. Job, de Parel en St. Maria. Bij het eindigen van den veldtocht staakten de onderhandelingen; ze werden in 1668 hervat (2). De Fransche overwinningen hadden levendig de ijverzucht van Groot- Biittannië opgewekt. Dit leidde tot het sluiten van een verdedigend vei bond op 28 Januari 1668 te 's-Gravenhageonderteekend door den Biitschen ambassadeur William Temple en den raadpensionnaris Johan de Whttwaarbij zich nog denzelfden dag de Zweedsche ambassadeur graaf Chbistoffel Delphicus van Doi-ina aansloot. De regeering van Zweden was slechts met hooge subsidies te winnen en dreigde telkens met verbreking, als deze niet tijdig in haar bezit geraakten. Groot- Brittannië en de Republiek verbonden zich elk met de beschikbaarstel ling van 40 schepen van oorlog met 86 tot 70 stukken, 6000 man te voet, 4000 man te paard (3). Joilan de Witt liet 't voorkomen alsof het verbond was gesloten om aan Spanje de verplichting tot het sluiten van vrede op te leggen. Schijnbaar strekte het ten voordeele van Frankrijk, wijl men zich niet zou verzetten tegen het behoud van ge deeltelijke ruil van 's konings veroveringen, mits hij bewilligde in een wapenstilstand tot ultimo Mei, ten einde aan Castel Rodrigo tijd te geven om bevelen uit Madrid af te wachten. De bedoeling van het Drievoudig verbond in de geschiedenis bekend als Triple alliantie was om verdere Fransche veroveringen ten koste van Spanje te ver ijdelen. Om spoed achter de zaak te zetten, de gewone sleur van uitstel en eindeloos beraden te vermijden, had men de bondgenooten omtrent de bepaling van het verbond onkundig gelatenniettegenstaande zoodoende hunne souvereine rechten werden geschonden. Toen naar Lodewijk's zin het antwoord te lang uitbleef, ontving de prins van Condé in Fe- bruari opdracht om Franche Comté te bezetten; tegenover de mogend heden beweerde men, dat zulks geen verandering bracht in 's konings (1) Res. S. G. 21, 21, 29, 30 September, 4, 30 October, 7 November 1667. (2) Res. H. 28 September 1667. <1.0P 26 JuU 1667 had d0 ^publiek met Zweden een „tractaet van redintegratie ende „veinieuwinge van vrundtschap" gesloten.

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 220