204 in onderhandeling te treden, verklaarde de landvoogd in den afstand der Fransche veroveringen te berusten, in plaats van ander, verder van de Staatsolie grenzen verwijderd gebied, zooals De Witt gehoopt had. Inmiddels ontving de Raad van State machtiging om een aantal leger- schepen op of naar de Scheide te zenden, waarbij de admiraliteits- collegiën eenige oorlogsjachten of uitleggers zouden voegen. Mr. Johan Hallingh, oud-burgemeester van 's-Gravenhagetrad op als commissaris over de schepen en de schippers in het leger. Te Bergen-op-Zoom werden 0000 man onder kolonel Kirkpatrik ingescheept, elk oogenblik gereed voor de afreis naar Lillo. Maar „de pestilentiale sieckte beginnende te „ontsteecken moesten zij ontschepen en bleven voorloopig tusschen Bergen-op-Zoom en Steenbergen (1). De Republiek ging thans over tot uitgebreide maatregelen voor de samenstelling van een veldleger en bezetting der frontieren met sterkere garnizoenen. Nagenoeg het geheele Staatsolie leger kwam daardoor in beweging, met inachtneming van de omslachtige voorschriften betreffende de patenten. Het bijeenbrengen van geschut, wagens, bruggen en andere behoeften baarde groote zorgen. De Raad van State toonde zich zeer „becommert ontrent het canon, waervan de Generaliteits Magasijnen „jegenwoordich seer soberlyck voorsien syn" een gevolg van uitleenen en niet terug ontvangen op allerhande aanvragen sinds 1652. Geen dei- magazijnen bleek in staat om de admiraliteiten van vijftig „lichte velt- „stucxkens schietende drie pont bals" te voorzien. De infanterie van het veldleger had de bestemming reeds bereikt toen de Raad van State pas last gaf tot het gieten van 64 regimentsstukken, te weten 24 achter en 40 voorladers, naar de modellen schietende 3 ijzer en op een gemiddeld gewicht van 400 Herman van Erp, kapitein van 's lands bruggen en pontenmoest nog het noodige materieel inkoopen. Ber gen-op-Zoom werd aangewezen als verzamelplaats van een groot aantal gepreste schepen tot troepenvervoer bij voorkomende gelegenheden (2). Op 25 Maart gelastten de Staten Generaal het vertrek der troepen naai de verzamelplaatsen. Niet allen zouden hunne bestemming bereiken. In het laatst van April ontbraken nog veel compagnieën van de Zeeuwsche repartitie, omdat Zeeland niet vóór de 12000man had gestemdFriesland had het regiment SchwartzenbergOverijssel het halve regiment Hun- debeck opgehoudenterwijl de cavalerie nog niet naar Bergen-op-Zoom was afgemarcheerd. De verzameling zou plaats hebben te Bergen-op-Zoom en omstreken de gardes te paard van Holland en Zeelandde cavalerie-regimenten (1) Res. S. G. 6, 18, 26, 28, 29 Maart, 34911121416 April Res. R. v. St. 14 April, Res. H. 12 April, Comm. S. G. 29 Maart, 12 Apiil 1668. (2) Res. S. G. 1226 Maart ,6,9 AprilRes. R. v. St. 1728 Maart9131419 April 1668. Een compagnie op Zeeland kon niet van Deventer naar den polder van Namen de compagnieën op Friesland konden niet van Emden en Kampen op marsch gaan, omdat zij in langen tyd geen betaling hadden ontvangen (Res. S. G. 5 en 7 April).

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 224