tot ontvangst cler Luneburgsche troepen, werd hij te Bergen-op-Zoom vervangen door den generaal der artillerie Wigbolt van der Does. Deze opperofficieren waren niet zelfstandig, doch stonden onder het beleid en de superintendentie van gedeputeerden en gevolmachtigden van Hunne Hoog Mogenden. Het ontbreken van „een vaste ordre ende reglement, „raeckende het gesagh soo van welgedachte Heeren Gedeputeerdenende „te velde, ende die en cheff soude commanderen, als vande gecommit- teerden vande Staten van die Provinciën, daer in d'actie soude comen „te gebeuren" deed zich van stonde af sterk gevoelen. Verder waren ingedeeld als te Bergen-op-Zoom te Zutphen luitenant-generaal der Rijngraaf van Salm prins van Tarente cavalerie sergeant-majoor-generaal graaf Willem Adriaan Hans Willem van van het legervan Hornes Aylua commissaris-generaal Anthony van Haer- Johan van Welderen der cavalerie, solte president van den lioogen (nader aan te wijzen) Adriaan Cuyck van krijgsraad, Meteren fiskaal van den krijgs- Godefridus Ver- Mr. Jacob de Silla. raad, schüyren, licentiaat in de rechten provoost-generaal, de luitenant Arent van Dalen. Wegens de afwezigheid van vele hoofdofficieren bij vervulling van betrekkingen elders, zeer uitéénloopende sterkte en formatie van vele korpsen, waren de infanterie-regimenten niet gereed voor gebruik te velde. Ze moesten daartoe tijdig tot brigades worden vereenigd onder het bevel van hoofdofficieren met den tijdelijken titel van brigadier. Als zoodanig ontvingen een aanstelling: de luitenants-kolonels Andries Schim- melpenninch van der Oye, Diederik Stecke en Arent Ludolf Go- ckinga, de sergeant-majoors Willem de Perponcher-Maisonneuve Reinier Bisschop en Johan Cau. Bij den trein aan den IJssel waren ingedeeld Reinoud van Bochoven als commies van de artillerie, Ambro- sius Martini als commies van de ammunitie van oorlog, vier ordinaris edellieden van het geschut, een batterij meesterChristoffel IJssel als meester-constabeleen ordinaris en vier extra-ordinaris ingenieurs, een kapitein van de tochtpaardenallen met ondergeschikt personeel; voorts een kapitein met veertig pioniers om de wegen begaanbaar te maken, een kapitein met vijf en-twintig matrozen tot bediening van het geschut. Het treinpersoneel te Bergen-op-Zoom bestond uit een commies van de artillerie en een commies van de ammunitie met hunne ondergeschikten (1). (1) Res. S. G. 24, 28, 29 Maart, 7, 11, 16—19 v 23 April, Res. R. v. St. 23 April, Res. H, 5, 12 April, Comm. S. G. 28, 29 Maart, 13, 17, 21, 23 April 1668.

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 226