235 Ferdinand de Perponcher Sedlnitzki kolonel te voet lichting 1665, kapitein bij een oud regiment op Zeeland; Zeger van Rechteren sergeant-majoor en ritmeester bij twee ver schillende regimenten op Overijssel; Arent van JDorp als voren op Holland; Adolf de Gonnes luitenant-kolonel op Zeeland, kapitein op Friesland Charles Drost luitenant-kolonel op Gelderlandkapitein op Holland Feijo van Heemstra luitenant-kolonel op Utrecht, kapitein op Fries land Aernout van Vierssen luitenant-kolonel op Zeeland, kapitein op Friesland Jacob Erskine sergeant-majoor op Zeeland, kapitein op Utrecht; Edsart Jacob van Harinxma sergeant-majoor en kapitein bij twee verschillende regimenten op Friesland. De Staten Generaal vonden goed om te bevelen, wanneer de comman dant eener oude compagnie een 'gelijken of hoogeren rang in de lich ting van 1665 verwierf, hij geen tweede compagnie mocht behouden, dus afstand van een moest doen; wilde hij de oude compagnie behouden, dan kon deze tijdelijk met een nieuwe worden verwisseld om bij licenteering der lichting weder in het oude verband te treden. De hoofd officieren ontvingen verzoek tot opgave der betrekking, van welke zij afstand wilden doen. Inderdaad viel daarop weinig te rekenenwan neer iemand in het bezit was van meer dan een wettige commissie. Reeds het eerste ingekomen antwoord beloofde niet veel goeds: graaf Maurits van Solms wenschte zoowel kolonel der cavalerie als luitenant kolonel der infanterie te blijven (1). De kapitein (ritmeester) ontving de soldij voor de geheele compagnie. Kwam het volle bedrag bijtijds in zijn bezit, dan was hij ten volle aan sprakelijk voor de richtige uitbetaling. Aangezien de betaalsheeren echter zelden voor tijdige stortingen zorgden, bovendien de solliciteurs op allerlei kortingen bedacht waren, betaalde hij zijne ondergeschikten naar willekeur en bedong, trots de bestaande betalingslijsten op zijn beurt kortingen bij het aannemen van recruten en bij bevorderingen. Een kapitein te Bergen-op-Zoom stelde een soldaat aan tot korporaal onder beding eener inhouding van drie kwart zijner gage. Hij wilde een korporaal alleen tot sergeant aanstellen tegen betaling eener som van 100; toen deze zich bij Hunne Hoog Mogenden beklaagdewisten zij niet beter te doen dan adressant te verwijzen naar zijne betaals heeren (2). De compagnies-commandant kocht zelf wapenen en paarden de kosten, ook voor andere behoeften, kortte hij op de soldij, waarbij (1) Res. S. G. 3, 23, 29 Maart, 11 Juli, Res. H. 23 Maart, Res. R, v. St. 21 Maart, 10 April 1668. (2) Res. S. G. 29 Februari 1668.

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 255