van het regiment Alexander van Welle 1 compagnie te Egmond 1 compagnie te 's-Gravesande en Monster, 1 compagnie in de Zijpe, 3 compagnieën op Yoorne; van het regiment Jozef van Catzler 2 compagnieën aan het strand- van Walcheren, 4 compagnieën in Kadzand; van het regiment onder ritmeester Pieter Jan de Huybert van Rengers- kerke 2 compagnieën aan het strand van Walcheren, 2 com pagnieën op Schouwen. De verdedigingswerken van Brielle, Hellevoetsluis, Medemblik en Texel moesten voor de veiligheid der schepen in de zeegaten en havens worden verbeterd of uitgebreid. Te Brielle verving de luitenant-kolonel Otto van Limburg den kolonel Beaumont, die zich met het regiment Hol- landsche gardes te Maastricht bevond, als commandeur. Het garnizoen van Brielle werd vermeerderd met het regiment Zuylenstein, dat van Hellevoetsluis met het regiment Torsay. De kolonel Ico Gerard Frentz trad op als commandant der burgers en later te zenden troepen op Texel na het verlies van Nijmegen verving hem de luitenant-generaal der cavalerie Johan van Welderen (1). Betreffende de landgrenzen geraakte Holland bij het verlies der Yssel- linie in gevaar. Daarom verklaarde Holland zich bereid om te samen met Utrecht de Grebbe-liniede Vecht en den Vaartschen Rijn in verdedig baren staat te brengen. Doch de van Januari tot Mei daarover gevoerde onderhandelingen stuitten af op bezwaren bij de Staten van Utrecht. Bovendien zou alles te veel tijd en geld kosten. Niettemin bleven de Staten van Holland bedacht op beveiliging hunner oostelijke grenzen door onderwaterzettingen, in aansluiting met die tusschen Heusden en Vianen en op het „in beter postuyr van defensie" brengen van NaardenSchoon hoven en Gorinchem. Het doorsteken van dammen en dijken ondervond grooten tegenstand bij de boerendie bovendien werden geprest om aan de wallen te arbeiden. Te GorinchemWoudrichem en Loevestein kwa men groote werken tot stand. De kapitein Reynart Roth bewaakte met zijn compagnie de uitleggers op de rivier vóór Dordrecht, alwaar de luitenant-kolonel Walraven van de Graaf als commandeur optrad. De voor Holland van minder belang zijnde vesting Geertruidenberg had rolpaarden op de wallen, maar miste geschut en gereedschap. Jacob van Wassenaer van Obdam die als edele van Holland de Statenverga dering bijwoonde, moest als gouverneur van Willemstad binnen enkele dagen driemalen worden vervangen, eerst door luitenant-kolonel Drost, voorts door kolonel Johan van der Laan en luitenant-kolonel Filips Julius van Lichtenberg. De majoor Reinier Bisschop nam het com- (1) Ros. H. 6 Februari, 13, 16 April, 24, 30 Juni, 5, 30 Juli, Res. S. G. 14 April, 5 SeptemberSeer. Res. S. G. 19 April 1672.

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 324