êi? waren niet minder dan vier verschillende patenten noodigeen groot bezwaar voor eene snelle afdoening van zaken. Friesland en Groningen maakten bezwaar tegen de aanwijzing van sommige compagnieën voor den dienst te velde, als behoorende tot het „Vliegent Leger" bij Meppel, hetwelk Hunne Hoog Mogenden voorloopig in stand wenschten te houden (1). Op 15 April droegen de Staten-Generaal aan hunne gedeputeerden op om de Fransche troepen „aen te tasten ende is het doenelick te ruineren „ende verslaen". Allerlei plannen werden ontworpeno. a. wilde kolonel Stecke de magazijnen der Fransche troepen te Heuss gaan vernielen. De Staten-Generaal gaven, niettegenstaande de met Keulen te betrachten neutraliteit, aan de Luikenaars in overweging om „haer vande citadelle „aldaer gebouwt te ontdoen ende haer in hare voorige vryheit te her stellen", waartoe zij eenige troepen zouden beschikbaar stellen. Doch 't bleef bij plannen. Alleen de opdracht van den luitenant-generaal der cavalerie graaf Walraven van Nassau kwam tot uitvoering. Beschik kende over een „corps d'armee" van 17 compagnieën cavalerie en 82 compagnieën infanterie uit de Cleefsche Rijnvestingenmarcheerde hij op 24 April met zijne ruiterij, waarbij hij 4-00 infanteristen voegde, van Rees over Rijnberk naar Huls, gelegen bij Kempen onder het gebied van Keulen, waar twee regimenten Fransche cavalerie waren gelegerd. Aanvankelijk ging alles naar wensch. Ha inneming van het kasteel Huls zette de graaf den marsch voort in de richting van Meurs, alwaar zes regimenten cavalerie konden zijn overvallen, hetgeen echter mislukte als gevolg van de „moetwillicheden ende ongehoorsaemheyt vande sol daten ende ruyters, mitsgaders de officieren", die liever gingen jagen dan tegen den vijand op te treden. Graaf Walraven meldde dienaan gaande in zijn rapport: „l'infanterie aussi bien que la cavallerie se de- „tacha si furieusement a tirer aux poules et aux oyes que j'ay esté inoy „mesme bien trois ou quatre fois devant chaque compagnie defendre „cette tiraillerie et de ne laisser sortir qui que ce soit de leur rang pour „pillager sur peine de la vie". Een fraai en veel belovend begin bij de verdediging van het vaderland! Terstond hierop volgde de oorlogsver klaring van Keulen. Gelijksoortige opdrachten ontvingen de gouverneur van 's-HertogenboschJohn Kirkpatrik, de gedeputeerde te Sluis Wil lem Lieven van Vrijbergen en de kolonel de Perponcher Sedlnitzky; geen enkele kwam tot uitvoering (2). Weldra kreeg vrees voor den vijand in de Republiek de overhand en verlangden Hunne Hoog Mogenden de zes regimenten uit de Spaansche (1) Res. S. G. 11, 13, 17, 23, 25 Maart, 1G, 19, 22 April, 21 Mei, Res. R. v. St. 2G Maart, 13, 20, 28, 29 April, Seer. Res. S. G. 28 Maart, 7, 12 April, 23 Mei 1672. Zie Aanteeke- ningen Nrs. 43 en 44. (2) Seer. Res. S. G. 1518252G April1 Mei 1672.

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 337