326 De officieren, die de plaatsen aan den vijand overgaven, kwamen voor den krijgsraad (1) Leger van Condé, rechter Rijn-oever. 8 Juni. Kapitein Dirk van Wanrooi geeft de Lipperschans over. 15 Juni. Kolonel Johan van Santen laat zich door de burgerij van Wesel dwingen om de vesting over te geven. 8 Juni. Emmerik, door het garnizoen ver laten, wordt door de Franschen bezet. De commandeur Hendrik Torck bevond zich bij het leger te velde. 9 Juni. De kapitein Charles Molkman geeft Deutichem over. Leger van Turenne, linker Rijn-oever. 23 Juni. Overgave van Orsoy door kapitein Hendrik Mulert. 14 Juni. Otto de Rode van Heeckeren geeftna een goede ver dediging, Burik over. 26 Juni. Rijnberk valt door verraad van kolonel Daniel d'Ossory in handen des vijands. 810 Juni. Kapitein Hugo van der Hoef geeft het fort Nieuw Rees over. De luitenant-ko lonel Ditmar van Wijn bergen geeftna een goede verdediging, Rees over. Leger van de geallieerden. 1 Juni. De Munster- schen bezetten het graaf schap Lingenen maken zich meester van Olden- zaalOotmarsuinEn schede AlmeloDelden, Goor en Borculo. 110 Juni. De lui tenant-kolonel Gustaaf Tungel geeft, na een goede verdediging, Grol over aan de Vereenigde Keulsche-, Munstersche- en Fransche troepen on der den luitenant-gene raal Franqois Henri de Montmorency, hertog van Luxemburg. De garnizoenen van Orsoy, Burik en Rees geraakten in krijgsgevan genschap. De vestingwerken van Orsoy en Burik werden geslecht. De koning benoemde den luitenant-generaal Louis Godefroy d'Estrades, voormalig gezant te 's-Gravenhagetot gouverneur van Wesel, waai de Franschen hun centraal magazijn vestigden. Pas tijdens het beleg van Grol kwam bevel om alle brouwketels en molenspillen in de graafschap Zutphen en in Overijssel te verwijderen, moeren te stoppen, sluizen te vernielen, alle huizen in de nabijheid vaii den Yssel te sloopen, wegen, bruggen en dammen onbruikbaar te maken. Nu pas verlangden de Staten-Generaal inlichtingen, hoe 't stond met de oprichting der nieuwe regimenten en compagnieën, en waar zij zich bevonden; nu pas ontvingen de nieuwe korpsen opgaven omtrent het kaliber der musketten en de lengte der pieken. De nieuwe regimenten te voet en te paard van Zijn Hoogheid, het regiment cavalerie van Alexander van Welle en het regiment infanterie van Frederik Fag- nani waren het eerste gereed om naar den Yssel te worden gezonden. Daarheen marcheerden ook de op 5 Juni van Hoogstraten te Breda aangekomen 2000 Spaansche ruiters (2). (1) Res. S. G. G, 18, 21, 22, 30 Juni 1672. De vermelding van twee data geeft den tijdduur van het beleg aan. Zie Aanteekening N° 46. (2) Seer. Res. S. G. 30 Mei, 3, 5, 7, 8 Juni, Res. S G. 78 Juni 1672.

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 346