884 .vlaten gebruycken De andere deputatie bestond uit de hoeren Cornells Trresteyn van Halewijn, Joh an Boreel, E verhard van Weede van Dijkveld en Paulus van Ghemmenioh, ten einde den koning van Groot- Brittannië te bewegen „syne goede officien ende coöperatie te willen „gebruycken om den hoochstged. Coninck van Vrankryck tot equitable „conditiën te permoveren De door Johan de Witt gegeven raad was de eer der Republiek alleszins onwaardig! Johan van Gent en Odijk kregen den 23sten Juni gehoor op het Huis Keppel en vernamen, dat Zijne Majesteit de Franse lie veroveringen als eigen goed zou behouden de Republiek de oorlogskosten moest betalen en genoegdoening schen ken aan 'skonings bondgenooten. Pieter de Groot keerde den 25sten Juni te s-Gravenhage terug om het gevoelen van Hunne Hoog Mogenden te vernemendoch bracht allereerst rapport uit in de Staten-vergadering van Holland. Hij gaf in overweging om vrede te koopen door afstand van Maastricht en van de Generaliteitslanden, benevens betaling der oorlogskosten. De meerderheid ging daarop in doch Amsterdam stemde tegen: de burgemeesters Nicolaas Tulp, Gilles Valckenier en anderen gaven in mannelijke taal te kennen, dat de Republiek nog geenszins was overwonnen. De Staten van Holland brachten en corps [het besluit der meerderheid ter kennisse van de Staten-Generaal. De gedeputeerden van Gelderland bewilligden in beide zendingen; die van Zeeland, Utrecht en Friesland maakten daartegen bezwaar, de leden van Overijssel en Groningen waren afwezig. Zonder de beslissing van Hunne Hoog Mo genden af te wachten, gaf Holland last aan De Groot om verder met de Franschen te onderhandelen. De Oranje-partij schreeuwde verraad en gaf de schuld van alle tekortkomingen en daaruit voortvloeiende onheilen aan den raadpensionnaris en zijne volgelingen. De Groot kreeg te Amerongan door Louvois kennis van de door Lodewijk XIV gestelde eischen: afstand van al het buiten de Zeven Provinciën gelegen grondgebied, van Delfzijl met twintig parochies, van Grol, Bredevoorde Lichtevoorde, Borculo, van het terrein tusschen den Rijn, den Lek en de Spaansche Nederlanden; afstand van Mcurs aan Keulen, mits schadevergoeding aan den Prins van Oranje. De koning stond toe, dat de Betuwe voor de Republiek behouden bleef tegen afstand van stad en land van Bommel, Voorn, St. Andries, Crevecoeur, Loeve- steiri en Glundertslechting van SchenkenschansKnodsenburg en ont manteling van Nijmegen. Voorts groote handelsvoordeelen voor Frankrijk, vrijheid van openbaren godsdienst en toegankelijkheid tot ambten voor de Roomsch-katholieken, acht millioen oorlogskosten, elk jaar een bui tengewoon gezantschap om den koning voor zijn edelmoedigheid te be danken, met aanbieding van een gouden medaille, ter waarde van vijf of zes pistolen, tot vereeuwiging van de onderwerping der Republiek. Met deze boodschap keerden De Groot en Odi.tk in de vergadering der Staten van Holland terug. Dezen verklaarden de voorwaarden onaan-

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 354