887 van Zeeland vereerden Beeckman met de opengevallen compagnie van den luitenant-kolonel Pierre de Berthier de Valandre, die daarvan na een vijftigjarigen diensttijd afstand had gedaan. Monterey zond vier compagnieën naar Sas van Gent, een compagnie naar Aardenburg en negen compagnieën dragonders naar Sluis (1). XI. StaatsomwentelingPrins Willem IIIkapitein- en admiraal-gene raal van de Unie. De haat tegen Joiian de Witt en het misnoegen over zijn staatkundig beleid namen hand over hand toe. Bij zijn terugkeer in den avond van 20 Juni uit de vergaderzaal der Staten van Holland werd hij door vier jongelieden aangevallen en ernstig gewond. Het hof van justitie ver oordeelde een dezer lichtzinnigenJacob van der Graaf, wegens „crimen „laesae Majestatis" tot de straffe des doods, welke hij op 29 Juni onderging. De Witt wilde geen genade voor recht doen gelden en beging daarmede een staatkundigen misslag, welke den haat tegen hem te levendiger aanwakkerde. Het volk van 's-Gravenhage en andere steden geraakten in beroering. Dordrecht was de eerste stad, waar de burgers den magistraat dwongen om den prins van Oranje tot stadhouder te verklaren, welk voorbeeld in vele andere steden werd nagevolgd (2). Leiden schreef ter Staten-vergadering den ongelukkigen toestand van 's lands militie toe aan het feit, dat de kapitein-generaal zich tot in de minste bijzonderheden naar de bevelen en inzichten van de „politicque „regieringe" moest regelen, nimmer zelfstandig mocht besluiten tot het geen hij in 's lands belang noodig achtte. Daarom stelden de Leidsche afgevaardigden voor om aan den kapitein-generaal vrije beschikking te laten over alle patenten voor de militie, de burgerij en de huisluiden over de garnizoenen, bezettingen, versterkingswerkenmagazijnen, am munitie van oorlog; hem tevens te machtigen om alles te verrichten wat hij in het belang der verdediging noodzakelijk achtteHolland moest bij deze gewichtige zaak, in afwachting der besluiten van de bondge- nooten, het voorbeeld geven. De Staten van Zeeland hadden reeds in Maart aan den Prins het recht toegekend om bij de troepen hunner repartitie de te velde openvallende plaatsen aan te vullen. Op 2 Juli gingen zij de bondgenooten voor met de benoeming van Zijn Hoogheid tot hun kapitein- en admiraal-generaal. Den vorigen dag hadden de Staten van Holland elkander van den eed op het Eeuwig Edict ontslagen. Op 3 Juli volgde 'sprinsen benoeming tot stadhouder, kapitein- en admi raal-generaal van Holland en West-Friesland. Op aandrang van de in zienswijze zoo sterk veranderde Heeren van Holland werd op 8 Juli door (1) Ros. S. G. 10, 27 Juni, Seer. Res. S. G. 30 Juni, 3 Juli, Res. Zeeland, 30 Juni, 1, 29 Juli 1072. Pamfletten 10004-10057, 10516. (2) Res. S. G. 21 Juni, 4-0 Juli 1072. Pamfletten 13136, 10137. 22

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 357