356 te zwak voor zulk een groote macht, zoodat het gros naar Woerden terugkeerde. Ruim 3000 man drongen evenwel tot Nieuwpoort door, alwaar plotseling „het vriesent in doyent weer" veranderde, zoodat de terugtocht voor het detachement was afgesneden, dat nu zuidwaarts naar Zwammerdam trok. Königsmark, wien door den prins van Oranje het behoud van Leiden was aanbevolen, liet op het bericht der vijandelijke nadering Zwammerdam en Bodegraven ontruimenslechts een ruiterwacht te Zwammerdam achterlatende, die den vijand niet afwachtte en op Leiden terug trok. Hoewel Königsmark te Leiden over zeven regi menten infanterie en 200 paarden beschikte, oordeelde hij geen aanval te kunnen wagen, omdat „de Luyden te seer afgemattetverfrosen ende „verhongeret waren". De Franschen hielden in Zwammerdam en Bode. graven gruwelijk huis en dachten niet aan den hachelijken toestand waarin zij zich bevonden, tusschen Nieuwerbrug en Alphen ingesloten zonder cavalerie, zonder levensmiddelen indien alle Staatsolie aanvoerders hun plicht hadden gedaan. Bij terugkeer van eene verkenning stootte de kolonel en kwartiermeester-generaal Pain et Yin bij Zwammerdam op den moordenden en roovenden vijand. Hij reed naar Gouda en wist den magistraat en den commandeur Thouars wijs te maken, dat de bezetting van Nieuwerbrug, welke anders verloren was, naar Gouda moest teruggaan. Zich naar Driebruggen, halverwege Gouda en Woerden begevende, zond hij bevel aan kolonel Manger en luitenant-kolonel Nicolas d'Oliver Fullana om met hunne regimenten Nieuwerbrug te verlaten en zich te Gouda te melden. Al spoedig ontwaakte bij Pain et Yin schuldbesef over zijn onverantwoordelijke handeling. Maar 't was te laatde Franschen konden met hun buit naar Woerden ontsnappen. Hunne Hoog Mogenden verlangden van de hoofdofficieren der vijf posten „aenstonts pertinentelyck „ende distinctelyck berichten, wat onlancx tusschen 'sLands Militie ende de „vyandt soude mogen zijn gepasseert ende voorgevallen". De zekerheid, waarin men achter de waterlinie meende te verkeeren, was in onrust verkeerd. De Staten van Holland gelastten aan de officieren, die zich voor hunne persoonlijke belangen te 's Gravenhage onthieldenonmiddel lijk naar hunne garnizoenen weder te keeren, op straffe van cassatie. Tevens ontwierpen zij plannen om 's-Gravenhage te versterken. De Prins van Oranje vernam bij zijn terugreis op 30 December te Gorinchem hetgeen was voorgevallen. Hij begaf zich terstond naar Alphen en her stelde de door de Fransche onderneming ontstane wanorde. De kolonel Pain et Yin boette in Januari 1673 zijn misslag op het schavot (1). Reeds in de eerste dagen van den herfst had Karel II van Groot-Brit- tannië neiging getoond tot den vrede: men vermoedde zulks althans. (1) Res. S. G. 27, 29, 30 December, Res. H. 26, 27, 31 December Seer. Res. H. 27 De cember 1672, S. G. Lias loopende 1673 dd. 1, 10 Januari, Pamfletten 10525, 10706—10711 10713. Zie Aanteekening N° 48.

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 376