35è luiden der Meierij en lieten huizen „van die constitutie dat deselve van „den vyandt niet als met canon connen geforccert werden" bezettenals: Kranendonk met 1 luitenant en 50 nu Aan de landdrosten Jacob van Reede en mr. Franqois Focanus was opgedragen om het ophalgn van vijandelijke contributiën te verhinderen. Toen de bezettingen der genoemde huizen het garnizoen van 's-Hertogen- bosch moesten versterken, werden zij vervangen door huisluiden; terwijl in Augustus „wegens schaersheyt van penningen" de beide landdrosten en hun volk ontslag uit den dienst bekwamen. Intusschen leed de Meierij ook aan overlast van het eigen krijgsvolkwaartegen men door een plakkaat trachtte te voorzien (1). Luik klaagde voortdurend over schennis der neutraliteit en de van wege de gouverneurs van Maastricht en Breda opgelegde contributiën. Keizer Leopold liet te 's-Gravenhage betoogen, dat Luik als lid van het Duitsche Rijk geen deel had aan hetgeen de keurvorst-aartsbisschop van Keulen tegen de Republiek ondernam, zoodat men aldaar geen „courses" mocht laten houden, integendeel ernstig moest bedenken dat Luik alle ge meenschap met Maastricht kon afsnijden. Gedurende den tocht van prins Willem III naar Charleroi bracht het garnizoen van Maastricht niet alleen het bisdom Luikmaar het geheele platte land van Keulen onder contributie. Met het einde van den tocht hielden de vijandelijkheden op en kon weör eenige handel worden gedreven. Pas in Maart 1673 sloot de Republiek met Luik een acte van neutraliteit (2). De pogingen tot het innen van contributiën strekten zich in wijden kring uit; zoomin Fransche als Staatsche troepen ontzagen daarbij den Spaanschen bodem. Op de door de Sta ten-Generaal aan den gouverneur van Breda gevraagde inlichtingen, of' hij de kapiteins Robbert Dominique de Neale en Jacob van Busdael voor de opvorde ringen in Picardië en de door Frankrijk bezette landstreken tusschen de Maas en de Sambre kon aanbevelen, ontvingen zij ten antwoord, dat genoemde officieren pas bezig waren hunne compagnieën te Breda op te richten, niemand „sonder goede intelligentie off macht van crychsvolck „van dese syde" zoodanige opdracht zou kunnen uitvoeren (3). De Fran sche commandant te Kortrijk strekte de contributiën uit tot Staats- Ylaanderen en het Vrije van Sluis. Zijne vorderingen leidden de Heize Rixtel Mierloo Helmond 1 sergeant 36 50 30 30 bovendien, bij elk detache ment, twee ruiters van den landdrost. (1) Seer. Res. S. G. 12 Mei, 2, 12 Juni, Res. S. G. 3 Juni, 19, 23, 26 Augustus, G. P. B. III 167 id. 5 Augustus 1672. (2) Res. S. tl. 15 September, 10, 11 October 1672, 20, 30 Januari, 15 Maart 1673, (3) Seer, Res. S. G. 28 Mei, 3 Juni, 8 November 1672. 1

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 378