361 herstel der tucht binnen korten tijd meer bereikt dan tijdens den geheelen duur der oorlogstoebereidselen (1). Met den uitvoer van wapens was zoo roekeloos omgesprongen, dat in het eigen land „groote „schaersheyt" heerschte. Alleen naar Minden waren in Juli gezonden 80.000 IK buskruit, 20.000 IC lood, 20.000 IC lont, 210 pieken, 120 hellebaarden, 2 tonnen zout, 200 granaten, zoodat men te Hamburg wapenen en munitie moest aankoopen (2). Wegens het verlies van Gelderland, Utrecht en Overijssel moest de militie op de vier overige provinciën worden gerepartieerdwaarbij Hol land het grootste deel voor hare rekening kreegbovendien kostte 't groote zorgen om bij de regeling van de zwaardere geldelijke verplichtingen de ge voeligheid der bondgenooten te ontzien. Toch meenden allen te zijn ver ongelijkt; tal van compagnieën werden niet of „seer qualick betaelt" (3). Bij dringende behoefte aan geregelde betaling verzochten Hunne Hoog Mogenden aan de Staten van Holland om de militie van de overheerde provinciën „voor sooveel die nogh in wesen, ende in eenige steden of „plaetsen, de zijde van hare Ho. Mo. volgende, bevonden werden, im- „mers voor eenigen corten tyt ten laste van de hoochgem. provincie te „willen'nemenimmers hare goede meijninge ende intentie daer ontrent „verclaren, opdat de disordre die andersints door wanbetalinge vande „voorsz. cómpagnien gecauseert soude connen werden, ordentelick magh „werden voorgecomen". Enkele dagen later herhaalden de Staten-Gene- raal met aandrang hun verzoek: „om niet alleen alle verloop onder de „militie voortecomen, maer oock dat deselve Militie niet tot mutinatie „ende sulcx de voorsz. steden niet in gevaer comen mogen van in handen „vande vyanden te vervallen". Daarvoor kwam in de eerste plaats in aanmerking het voetvolk, aangezien men ruimschoots van cavalerie was voorzien. Op 27 Juli bepaalden de Staten van Holland, dat in alle plaatsen op denzelfden dag moest worden gemonsterdwaarbij de in Holland aanwezige Geldersche en Utrechtschede in de Generaliteitslanden aanwezige Geldersche, Utrechtsche en Overijsselsche compagnieën in eed en betaling van Holland zouden overgaan. De uit plaatsendie door den vijand bezet warenaf komstige compagnieënminstens 40 man tellende, konden in dienst blijven; bij minder sterkte, slechts voorwaar delijk. De officieren moesten deze compagnieën binnen een bepaalden tijd voltallig maken, waartoe drie rijksdaalders voor eiken soldaat, die zij uit krijgsgevangenschap wisten te rantsoenneerenwerden beschikbaar gesteld. Holland verzocht aan de Staten-Generaal om deze doeltreffende maatregelen ook bij Zeeland, Friesland en Groningen aan te bevelen; (1) lies. H. 11, 10 Juli, lies. R. v. St. 28 Juli 1072. (2) Hes. S. G. 19, 29 Juli 1072. (3) Res. H. 29, 30 Juni, Hes. S. G. 15 Juli 1672.

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 381