68 Volgens Groningen „buyten kennisse van haer Ho. Mo. in vreemde „Heeren dienst over gegaen, ende noch tegens wille ende danck van „drie pro vintien oldaer geemployeert ende geholden wort onder 't com- „mando vande opgedrongen officieren en hooffden". 't Gelukte aan de officieren om de soldaten te ontwapenen en de „principaelste oproer- „maeckers" voor den krijgsraad te brengen. Deze veroordeelde drie door het lot aan te wijzen belhamels tot den stropacht anderen moesten de uitvoering van het vonnis met den strop om den hals aanzien, werden als schelmen weggejaagd, hunne kapiteins in het vaderland aangeschre ven om ze bij mogelijken terugkeer af te wijzen als onwaardig om 's lands wapenen te dragen. Na de terechtstelling kregen de overigen hunne wapenen terug (l). De Raad van State verklaarde geen redenen te kennen voor het aan land zetten der soldaten te Dantzig, evenmin voor hun langer verblijf aldaar. Moesten zij nogmaals aldaar overwinteren, dan behoorde men bijtijds geld te zenden. Wilde men hen terugroepen, dan moest dit vóór intrede van het slechte jaargetijde geschieden. Hoezeer Holland hun verblijf trachtte te rekken, droegen Hunne Hoog Mogenden den 4den October op aan den Raad van State om de Staatsche musketiers „met de „meeste promptitude ende minste co'sten" te laten afhalen. Sterrenburg ontving twee dagen later bevel tot terugkeer en haalde met veel moeite drie Nederlandsche schippers over -om het transport te verrichten. Aan vang December bereikten zij den vaderlandschen bodem (2). Het jaar 1657 verliep zonder bevredigende uitkomsten der onder handelingen aangaande de geldleening en de betaling der toegezegde sommen aan Dantzig. De ratification van het Elbinger-tractaat waren niet uitgewisseld (8). Koning Karel Gustaaf was opnieuw Polen binnengevallen, doch de vijandige houding van Denemarken noopte hem ijlings terug te keeren. Gr. VERWIKKELINGEN MET MUNSTER. In September 1649 was. Ferdinand van Beieren, keurvorst-aartsbis schop van Keulen, bisschop van LuikMunsterPaderborn en Hildesheim, overleden. Munster ontving op 14 December 1650 een eigen bisschop, Christoffel Bernard van Galen. Moeilijkheden tusschen de Republiek bij hare handelsbelangen in Westphalen en den nieuwen buurman, die (1) Res. R. v. St. 7, 10, 14 Juli, 1 Augustus, 1, 15, 20 September, Res. S. G. 10-12, 27 Juli 1057. Eenige „soldaets wyven" uit Friesland, die te's-Gravenhage den terugkeer hunner mannen kwamen vragenscheepte men af met 6 reisgeld (Res. S. G. 23 Juni). (2) Res. S. G. 24 Juli, 11 September, 4 October, Res. R. v. St. 17 September, 4, 30 Oc tober, 10 November, 4 December, Res. H. 28 September 1G57. (3) Res. H. 27 Juli, 5, 6 October, 14, 19, 22 December, Res. S. G. 31 December 1G57.

Het Staatsche leger | 1921 | | pagina 88