91 op de Krijgsschool voor de Indische officieren zijn thans dezelfde als die, vermeld in het „Recueil Militair" van 1876 voor de officieren van het Nederlandsche leger. Hier kan men de eerste fout aanwijzen van die oplei ding. Hoe zij nu verder zal plaats hebben voor de Indische officieren, is nog onbekend. Is de verdere opleiding aan de Krijgsschool dezelfde als die voor de officieren van het Nederlandsche leger, dan staat ze aan eene gegronde kritiek bloot. Het in Indië uitgevon den denkbeeldom de toekomstige stafofficieren eene opleiding in Nederland te geven, heeft daarom eene grootere beteekenis dan wellicht vermoed wordt. Het besluit der regeering in Nederland, die dat denk beeld tot het hare maaktezal dan ook voor de toe komst van den Indischen Greneralen staf zulk een ingrijpen de maatregel zijndat deze m. i. met alle kracht moet worden bestreden, niet alleen omdat een dwaalbegrip er de basis van is, maar ook omdat het belang van het Indische leger er door wordt geschaad. Geschaadvraagt men wellicht? Ik antwoord daarop: Ja. Na eene hoogst gebrekkige organisatiewelke nog drie jaren heeft geduurd, gaf de Indische begrooting voor 1877 nog geen uitzicht op eene definitieve regeling van den Indischen Generalen staf. De papieren Staf school was intusschen verdwenen. Na drie jaren tobbens was men tot de gewichtige ontdekking gekomen, „dat de werkelijk zeer afmattende inspanning van den geest" zoo als de minister van koloniën zeide „die men moet vorderen van instructeurs en leerlingenbeter in een koel klimaat dan in de tropische luchtstreek op den duur kan worden volgehouden." oor de inrichtingen van middelbaar onderwijs in Indië was zulk eene verklaring van den minister niet zeer be moedigend. Soerabaja, Samarang, Padang, Makassar,

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 102