92 wachten reikhalzend naar de hoogere burgerscholen met 5 jarigen kursus. Maar spoedig kan men na zulk eene verklaring het regeeringsbesluit te gemoet zien, waarbij, na overweging of het gymnasium Willem III te Batavia zelfs langer eene luxe-inrichting mag blijven, Indië tot onnut en Nederland tot last, beslist wordt om het Indisch middelbaar onderwijs gelet op de warmte naar Ne derland terug te brengen. Even onaangenaam zou zulk een besluit den tegenwoordigen legerkommandant in de ooren klinken, die, na alle middelen te hebben beproefd om het Indisch officierspersoneel op den duur naar be- hooren, d. i. zonder ligtere examens en andere buiten gewone middelen, voltallig te houden, het denkbeeld toe gedaan is, in Indië eene wetenschappelijke inrichting in het leven te roepen tot opleiding van jongelieden voor den rang van officier. De tropische luchtstreek heeft voor het Indisch mid delbaar onderwijs schitterende resultaten afgeworpen. Dr. Hoorweg, de directeur van het gymnasium te Batavia, kan het getuigen. Hij zoude de pessimistische denkbeel den van enkele Indische militaire autoriteiten en van den sedert afgetreden minister van koloniën Van Goltstein kunnen wederleggen. Maar dit is niet noodig. De na gedachtenis van zoovele mannen, die in Indië niet zonder studie en inspanning des geestes een grooten naam hebben verworven, is een protest tegen het dwaal begrip, dat het tropisch klimaat, zooals nog velen in Nederland denken, verlammender op de Nederlandsche hersenen zou werken dan de koude. Dit allereerst tegen de opleiding in Nederland van toe komstige Indische stafofficieren. Zou nu het voordeel vraagt de schrijver van eenige artikelen over den Generalen staf in de laatste nummers van het sedert niet meer bestaande dagblad ,,De Indiër"- O 77

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 103