94 élèves even als aan de Militaire Akademie feitelijk over dezelfde kam geschreven zullen worden als hunne Ne- derlandsche kameraden. Mag men toch van de docenten der Krijgsschool onderstellen grondige kennis van het In disch legerbeheer, van het Indisch defensiestelsel en de beredeneerde beginselen der Indische legerorganisatie (le gervorming en legeraanvulling)grondige kennis van In dische volkenrechtelijke beginselen en de politiek, waarop het Nederlandsch gezag in den archipel berust; grondige kennis van Indische staatsinstellingengrondige kennis eindelijk van Indische taktiek en legerverpleging, zooals die door de lessen der Indische krijgsgeschiedenis en door praktische kennis van land en volk gewijzigd worden? Zal de leeraar der Krijgsschool niet in gemoede moeten toestemmen, dat hij zelfs aan een gedeelte dier eischen onmogelijk kan voldoen? Dat de elementaire Indische opleiding aan de voormalige Militaire Akademie een was sen neus was, in vele opzichten, kon minder schaden doch aan de Krijgsschool heeft het onderwijs, dat niet aan kadets, maar aan officieren wordt gegeven, in aard en omvang eene veel hoogere beteekenis. De onmogelijke eischen voor de Nederlandsche docenten aan de Krijgsschool zijn daarom niet onmogelijk voor de aanstaande Indische stafofficieren, mits deze slechts hunne opleiding in Indië ontvangen. Daarom is eene Indische opleiding in Nederland, zoo ver van het centrum van den Indischen Generalen staf, te veroordeelen In de krijgskunde zegt de aangehaalde schrijver der artikelen in „De Indiër", als hij den vinger op de wonde legt van de gebrekkige opleiding voor den Indischen Generalen staf bestaat eene geliefkoosde stelling, welke zoo vaak gedachteloos wordt nagepreveldDe taktiek is onder alle hemelstreken dezelfde. Juist, maar met eene restrictie, welke even dikwijls als vaste bliksemafleider

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 105