95 onschatbare diensten heeft bewezen; ik bedoel het liedje van terrein en omstandigheden. Goed, maar Indisch ter rein en Indische omstandigheden. Deze moeten beslissen hoe de algemeene regelen der krijgskunst, welke door hitte, noch door koude worden aangedaan, in Indië be- hooren te worden toegepast. Abstracte taktiek mag eene wetenschap zijnwelke aan de Krijgsschool onderwezen wordt. Men moet praktisch blijven en, op den aard van het onderwijs lettende, der goede gemeente geen zand in de oogen strooien door vertoon van geleerdheid. De docent in de stafwetenschap b. v. houdt in Nederland voornamelijk het oog gericht op de verdediging van Ne derland en gaat daarbij tot in détails na, wat van Neder- landsche krachten en hulpmiddelen te verwachten is. De Indische élèves aan de Krijgsschool hebben aan die kennis te veel en tevens niet genoegwant het bestudeeren der Hollandsche defensie kan voor hen zeer ontwikkelend werken, doch geschiedt niet zonder krachtsverspillingen zonder opoffering van nuttiger arbeid. De Hollandsche élève omgekeerd, die door eene uitgebreide studie van Indische krijgsgeschiedenis wilde te weten komen, hoe Nederland zich zou kunnen verdedigen, zal terecht door ieder als een dwaas met den vinger worden nagewezen. Wat hebben de antoriteiten gedaan, die het voorstel indienden om de Indische Stafschool door de Nederlaud- sche Krijgsschool te doen vervangen Die Stafschool was niet met eene pennestreek te vormen, zooals men haar heeft kunnen opheffen. Het werk van jaren is te omvangrijk voor oogenblikkelijke definitieve regelingen. Zoo iets te willen, getuigt van onpraktischen zin. Leeraren voor die Stafschool waren en zijn nog in Indic te krijgen, hadde men slechts gezocht met het doel om te vinden, hadde men hun eenigen tijd van voorbe reiding gegund; maar hadde men vooral in den beginne

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 106