103 regelen gebracht worden; men kan haar misschien even moeilijk heren als b. v. cle kunst van den dichter machtig worden. Wat door Monitor „strategie" wordt genoemd, moet men dan ook eigenlijk als de „principes philosophiques" van de taktiek, of als men wil: „hoogere taktiek", be schouwen. In Duitschland krijgen de élèves voor den Generalen staf geen onderricht in de strategiemaar moeten zij zich met de studie der taktiekgepaard aan die der krijgsgeschiedenis, tevreden stellen. Aan de Krijgs school is het tegenwoordig ook zooindien ik wel in gelicht werd. Het genie van den veldheer is hem aangeborenzijne talenten dankt hij aan zijne studiën en' bekwaamheden, zou men kunnen zeggen, worden door routine, ondervinding en menschenkennis of levens wijsheid verkregen. Bladz. 185. Be bureaucratische arbeid van den In- dischen Generalen staf. Bij de Algemeene order voor het leger in 1S75 is bepaald, welke onderwerpen door de VID afdeeling van het Departement van het Oorlog (Generale staf) zullen worden behandeld. Later bij algemeene order van 1876, Ho 93 zijn daarin eenige wijzigingen gebracht. Bladz. 189. De ideën van een legerkommanclant in ■ruste over een genenden staf in Inclië. Monitor betoogde, aan de hand van den generaal Booms, hoezeer de gene raal De Stuers in zijn fficfe-artikel van 1875 in tegen spraak is met hetgeen hij als kommandant van het leger vroeger had voorgesteld. Dwalen is menschelijk, doch de generaal De Stuers laadde den schijn op zich, thans af te keuren wat hij vroeger noodig achtte, ten gelieve van een familielid dat verdedigd moest worden. De Koo van Alderwerelt thans minister van oorlog antwoordde

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 114